Kırım Tatar siyasi tutsak Zekiryayev'e tümör teşhisi konuldu

Haberler
Elvina Khalilova
27 Ocak 2020, 23:18
Elvina Khalilova
27 Ocak 2020, 23:18

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yargılanan ve Rusya’nın Rostov-na-Donu tutukevinde bulunan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Zekiryayev’e tümör teşhisi konuldu. 

Kırım Dayanışması’nın aktardığına göre, bu durum 27 Ocak 2020 tarihinde Rusya’nın Rostov-na-Donu mahkemesinde gerçekleştirilen duruşma sırasında açıklandı.  Siyasi tutsak Zekiryayev, mahkeme öncesi tutulduğu gözaltı merkezinde kendisine tıbbi yardım verilmediğini ifade etti. 

Avukat Aleksey Ladin, müvekkili olan Kırım Tatar siyasi tutsak Zekiryayev’in sağlık durumunun çok ağır olduğunu ve en kısa zamanda acil tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

İşgalciler, Süleyman Asanov’un “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarının ise “terör faaliyetlerine katılma” suçundan yargılanacağını duyurdu.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un, arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

Daha sonra  27 Ağustos 2019 tarihinde yapılan duruşmada; İkinci Bahçerasay Grubu; Süleyman (Marlen) Asanov, Server Zekiryayev, Ernes Ametov, Timur İbragimov, Seyran Saliyev, Memet Belalov, Server Mustafayev ve Edem Smailov’un tutukluluk süreleri 6 ay uzatıldı.