Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev bir kere daha hücre cezasına gönderildi

Haberler
Anife Bilal
01 Eylül 2020, 17:49
Anife Bilal
01 Eylül 2020, 17:49

Rus yetkililerin, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in yeniden hücre cezasına gönderildiği öğrenildi.

Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat kentindeki cezaevinde tutulan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, oğluna yönelik baskıların yeniden arttığını ve yine hücre cezasına gönderildiğini bildirdi.

Ukrinform haber ajansına 31 Ağustos 2020 tarihinde açıklamalarda bulunan Dilara Abdullayeva, “Bugün avukat Marina Dubrovina beni aradı. O, Salavat’ta alıkonulan oğullarımı, Teymur ve Uzeir’i ziyaret etti. Avukat bana Teymur’un yine 10 günlük hücre cezasına gönderildiğini bildirdi.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Rus görevliler, siyasi tutsak Teymur Abdullayev’i işbirliğine zorluyor!

RUS GÖREVLİLER TEYMUR ABDULLAYEV’İ İŞBİRLİĞİNE ZORLUYOR

Dilara Abdullayeva bunun dışında “özel birim görevlilerinin” yeniden oğluyla konuştuğunu bildirdi. oğlu Abdullayev’in avukata anlattığına göre, özel birim görevlileri Teymur’un bir şeyler bildiğini ve gizlediğini düşünüyor. 

Siyasi tutsağın annesi,“Teymur onlara hiçbir şey bilmediğini ve ondan ne istediklerini anlamadığını söyledi. Görevliler de ona ‘o zaman hücrede çürüyeceksin’ dedi.” diye anlattı.

AİHM’YE BAŞVURU HAZIRLIKLARI YAPILIYOR

Dilara Abdullayeva, avukat Dubrovina’nın hala Salavat’ta bulunduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet dilekçeleri hazırlamak için gereken belgeleri topladığını belirtti.

NEREDEYSE 5 AY HÜCRE CEZASINDA GEÇİRDİ

12 Ağustos 2020 tarihinde açıklama yapan Teymur Abdullayev’in eşi Alime Abdullayeva, eşinin 141 gün tutulduğu hücre cezasından, katı gözetim koşullarına sahip bir hücreye sevk edildiğini bildirmişti. Fakat Abdullayev’i 19 Ağustos 2020 tarihinde cezaevinde ziyaret eden avukat Edem Semedlayev, siyasi tutsağın tekrar hücre cezası aldığını bildirdi. Abdullayev, “görevliye selam vermemek, yatağı toplamamak, başka mahkumlarla konuşmak” bahaneleriyle hücre cezasına gönderiliyor.

RUS GÖREVLİLER ABDULLAYEV’İ İŞBİRLİĞİNE ZORLADI

Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) ve Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlileri, Abdullayev’in görüşlerinden vazgeçmesini ve iş birliği yapmasını teklif etmişti. Abdullayev, iş birliği yapmak istemediği için görevliler onu sürekli hücre cezasına gönderiyor.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.