Kırım Tatar siyasi tutsak Seytosmanov’un sağlık durumu kötüleşti

Haberler
Anife Bilal
24 Mart 2019, 11:44
Anife Bilal
24 Mart 2019, 11:44

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde suçlanarak tutuklanan siyasi tutsak Kırım Tatarı Enver Seytosmanov’un sağlık sorunları yaşadığı ve ona gereken sağlık bakımının sağlanmadığı bildirildi.

Facebook üzerinden açıklama yapan avukat Emil Kurbedinov, “Enver Seytosmanov! Mütevazi, pozitif ve güçlü bir insan! O, 2015 yılında Ruslan Zeytullayev (15 yıl hapis cezası), Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferat Sayfullayev’e (üçü beş yıl hapis cezasına çarptırıldı) karşı ifade vermeyi reddetti. O zaman FSB görevlileri evinde arama yaptı ve onu soruşturma lehine ifade vermeyi zorlamaya çalıştı! Enver reddetti. Ancak, eninde sonunda onun da sırası geleceği konusunda uyarıldı. Mayıs 2018’de o tutuklandı ve terör maddesi kapsamında suçlandı! Birkaç gün önce onu Akmescit tutukevinde ziyaret ettim. Enver mahkemelerine gelen ve ona destek veren herkese teşekkürlerini bildirdi. Şu an o tutukevinde alıkonulan çoğu insan gibi sağlık sorunları yaşıyor ancak tutukevi yönetimi gerekli sağlık bakımını ona sağlamayı reddediyor! Dua ederken siyasi tutsakları unutmayınız! Siyasi tutsakları anlatırken bu insanları unutmayınız!” diye kaydetti.

1 Mart tarihinde Sivastopol’deki (Akyar) sözde Lenino Bölge Mahkemesi, “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde suçlanan Enver Seytosmanov’un tutukluluk süresini 7 Mayıs 2019 tarihine kadar uzatmıştı.

SEYTOSMANOV KARDEŞLERİN EVİNE BASKIN

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrine yakın Baydar (Orlinoye) köyünde, 10 Mayıs tarihinde işgalcilerin Kırım Tatarlarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti. Sabahın erken saatlerinde düzenlenen baskın sonrasında iki Kırım Tatarının alıkonulduğu aktarılmıştı. Daha sonra kaçırılan Kırım Tatarlarının Enver Seytosmanov ve Ernest Seytosmanov kardeşler olduğu öğrenildi.

Baskın sonrasında alıkonulan kardeşlerden Ernest Seytosmanov serbest bırakılırken, Enver Seytosmanov hakkında tutuklama kararı aldı.

Enver Seytosmanov’un, Rus Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası uyarınca ”herhangi bir terör örgütünün faaliyetlerine katılmak”la suçlanıyor.