Kırım Tatar siyasi tutsak Şaban Ümerov kalp krizi geçirdi!

Güncel
Feride Useinova
14 Aralık 2019, 14:08
Feride Useinova
14 Aralık 2019, 14:08

Sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Şaban Ümerov alıkonulduğu cezaevinde kalp krizi geçirdi.

Kırım Dayanışmanın aktardığına göre Avukat Nazim Şeyhmambetov olayla ilgili olarak, “Cezaevinde uzun zamandır kalp bölgesinde ağrı ve yanma hissediyordu. Bunun yanında baş ağrıları, ağız kuruması, titreme ve nefes almakta zorlanma gibi sıkıntıları vardı. Birkaç hafta önce çok ciddi bir kriz yaşadı. Hücredeki diğer mahkumlar sayesinde durumu az bile olsa düzeldi, kriz geçti” dedi.

Avukat Nazim Şeyhmambetov

Avukat, cezaevi yönetimine ve tıp bölümü müdürü adına gereken tedbirlerin alınması ve Şaban Ümerov’a tıbbi yardımın verilmesi konusunda talepte bulundu.

Avukat, “Şaban ağa fena görünmüyor ama kilo verdi. Kendisini ve ailesini destekleyen herkese teşekkürlerini iletti” diye kaydetti.

SİYASİ TUTSAK ŞABAN ÜMEROV, KASIM 2019’DA DA KALP KRİZİ GEÇİRMİŞTİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, sözde Hizb-ut Tahrir davası boyunca gerçekleştirilen duruşmada sözde ikinci Akmescit Grubu iştirakçisi Şaban Umerov fenalaşması sebebiyle ambulans çağrılarak tedavi altına alınmıştı.

Krım Realii gelişmeyle ilgili olarak, “Umerov’un tansiyonu yükseldi. Apar topar hastaneye kaldırıldı.” bilgisini aktarmıştı.

Şaban Umerov’un avukatı Emine Avamilevaya da yaptığı açıklamada, “Şaban Umerov başta olmak üzere müvekkillerim 10 saatten fazla hiçbir şey yemedi. Müvekkillerimiz tüm gün susuz kaldılar ve yemek yemediler. İşgalci Rusya’nın bu yaptığı uluslararası hukuka göre, işkence ve insanlık dışı muamele anlamına geliyor.” dedi. Şabanov’a tıbbi yardım yapıldıktan sonra tutuklu kalma süresi 15 Şubat 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Bilindiği gibi, 11 Kasım 2019 tarihinde Rusya işgali altındaki Kırım’da Akmescit’in sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde Hizb ut-Tahrir davasının İkinci Akmescit Grubu Davası yapıldı. Duruşmada Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Şeyhaliyev, Raim Ayvazov ve Bilal Adilov’un 15 Şubat 2020 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edeceği bildirildi.