Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Murasov'dan Kurban Bayramı mesajı

Haberler
Manas
12 Temmuz 2022, 15:35
Manas
12 Temmuz 2022, 15:35

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarlarından Rüstem Murasov, Kırım Tatar halkının ve tüm İslam dünyasının Kurban Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı. Siyasi tutsak Murasov, kutlama yazısında, “Son yüzyıllarda dünyada meydana gelen hızlı değişimler ışığında tüm bu olayların merkezinde Müslümanlar var!” dedi.

Rus esaretindeki Kırım Tatarı Rüstem Murasov, bulunduğu tutukevinden yayımladığı 12 Temmuz 2022 tarihinde “Kırım Dayanışması” başlıklı mektubunda, başta Kırım Tatarlarının ve dünyadaki tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutladı.

MÜSLÜMANLARI VE İSLAM’I ÇARPITMA VE KÖTÜLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Siyasi tutsak Rüstem Murasov mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Son yüzyıllarda dünyada meydana gelen hızlı değişimler ışığında tüm bu olayların merkezinde Müslümanlar var! Müslümanları ve İslam’ı çarpıtma ve kötüleme çalışmaları devam ediyor! İslam’ı gerilik ve ortaçağcılık, ihanet ve terörizmle suçlayan yalanlar uyduruluyor, sadece bencil amaçları peşinde koşuyorlar. İnsanları boyun eğdirmek ve onları kendi menfaati için kullanmaya çalışıyor.”

“KIRIM TATARLARI TARİH BOYUNCA, ADALET, AHLAK VE DİNİNE BAĞLI KALDI”

Kırım Tatar siyasi tutsak Murasov mektubunda, “Kırım Tatarları tarih boyunca, adalet, ahlak ve dinine bağlı oldu. Barbarlık ise, ihanet, zulüm, yalan ve diğer insanların hayatlarına ve mülklerine yasa dışı tecavüzdür” ifadelerini yazdı.

BEŞ KIRIM TATARININ EVİNE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçlerce, 17 Ağustos 2021 tarihinde sabah erken saatlerde 5 Kırım Tatarının evine baskın düzenlendi. Aramalardan sonra evlerine baskın düzenlenen Kırım Tatarları Raif Fevziyev, Cebbar Bekirov, Zaur Abdullayev, Rüstem Tairov, Rüstem Murasov alıkonuldu. Daha sonra işgalci mahkemece Kırım Tatarları hakkında tutuklama kararı alındı.