Kırım Tatar siyasi tutsak Kuku’ya doğru tıbbi yardım sağlanmıyor

Güncel
E. K.
14 Şubat 2020, 18:33
E. K.
14 Şubat 2020, 18:33

Rus işgalcilerin Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası’nda 12 yıl hapse mahkum ettiği Kırım Tatar insan hakları savunucusu, aktivist Emir Üsein Kuku’nun Rusya’da tutukevinde 24 saat kamerayla izlenen koğuşta tek başına tutulduğu, sağlık durumunun kötüleştiği, kendisine gereken tıbbi yardımın sağlanmadığı bildirildi.

Siyasi tutsak Kuku’yu tutulduğu Novoçerkassk şehrindeki tutukevinde 13 Şubat günü ziyaret eden Avukat Nazim Şeyhmambetov, Emir Üsein Kuku’nun gece gündüz video gözetimi altında özel bir blokta, koğuşta tek başına tutulduğunu belirtti. Avukat, Kuku’nun sağlık sorunları yaşadığını ama kendisine gereken tıbbi yardımın sağlanmadığını ifade etti.

Kırım Dayanışması grubuna konuşan Şeyhmambetov, “Emir Üsein beni gördüğünde çok sevindi, zira özel bir blokta koğuşta gece gündüz video gözetimi altında tek başına tutuluyor. Ne olup bittiğini, ailesinin nasıl olduğunu bilmiyor. Ona olanları tafsilatlıca olanları anlattım, ailesi ve yakınlarının selamını ilettim.” diye anlattı.

Kuku’nun soğuklardan dolayı böbrekleriyle ilgili sorun yaşadığını belirten Şeyhmambetov, “Düzgün tıbbi yardım sağlanmıyor. Defalarca doktora başvurdu, doktor onu görsel olarak muayene ettiğini ve böbreklerle ilgi sorununun olmadığını söyledi, ancak neye dayanarak böyle bir sonuca vardı belli değil. Ayrıca ayağında bir şişkinlik var, ama ne olduğu ve neden çıktığı belli değil. Sağlığıyla ilgili ve tutulduğu şartlarla ilgili başka şikayeti yok.” dedi.

Rus mahkemesi, 12 Kasım 2019 tarihinde aldığı kararla, Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakları Emir Üsein Kuku, Refat Alimov, İnver Bekirov, Vadim Siruk, Arsen Cepparov ve Muslim Aliyev’i toplam 76 yıl hapis cezasına çarptırdı.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2015 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendiği, aramalar sonrası iki Kırım Tatarı Refat Alimov ve Arsen Cepparov’un tutuklandığı bildirilmişti. Dönemin sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, genç adamların Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanarak gözaltına alındığını açıkladı.

Kırımlı Müslümanlar ayrıca Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 278. Maddesi gereğince “Şiddet Kullanarak İktidarı Ele Geçirme Veya İktidarı Elde Tutmak”la suçlandığı belirtildi.

12 Kasım 2019 tarihinde Rusya’nın Rostov-na Donu şehrindeki askeri mahkeme, 6 Kırım Tatarını toplam 76 yıl hapis cezasına çarptırdı. Muslim Aliyev 19 yıl, İnver Bekirov 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk 12 yıl, Arsen Cepparov 7 yıl ve Refat Alimov 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.