Kırım Tatar siyasi tutsak İzzet Abdullayev ikinci kez baba oldu

Haberler
Anife Bilal
02 Nisan 2019, 11:55
Anife Bilal
02 Nisan 2019, 11:55

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarı İzzet Abdullayev’in kızı dünyaya geldi.

Avukat Mammet Mambetov Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu sabah İzzet Abdullayev’in kızı dünyaya geldi. Allah onun babasız büyümesine izin vermesin. Allah en yakın zamanda babasına ve yasa dışı olarak hapiste tutulan herkesi özgürlüğe kavuştursun.” ifadeleri kullandı.

Сегодня утром у Иззета Абдуллаева родилась дочь. Пусть Аллах не даст ей расти без отца. Пусть Аллах в самом ближайшем будущем подарит ее отцу и всем остальным незаконно удерживаемым в застенках тюрем свободу.

Опубліковано Mammet Mambetov Понеділок, 1 квітня 2019 р.

Kırım Tatar siyasi tutsak İzzet Abdullayev’in iki yaşında bir kızı daha var.

Daha önce, işgal edilen Kırım’da 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarlarının Akmescit’ten Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrine uçakla kaçırıldığını bildirilmişti.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.