Kırım Tatar siyasi tutsak Cemil Gafarov'un ibadet hakkı ihlal ediliyor

19 Ocak 2020, 14:01

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Akmescit (Simferopol) tutukevinin yönetiminin Kırım Tatar siyasi tutsaklarının ibadet hakkını ihlal ettiği bildirildi.

Avukat Rifat Yahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada müvekkili Cemil Gafarov’un ibadet hakkı dahil temel insan haklarının ihlal edildiğini belirtirken, “Şu an o çok küçük hücreye yerleştirildi. Orada sadece pis bir klozete bakarak namaz kılmak mümkün. Bu da İslamiyet kurallarına göre kabul edilemez. Ben bu şartları müvekkilimin ibadet hakkının ihlali olarak görüyorum.” dedi.

Gafarov’un söz konusu hücreye yerleştirilmesini bir baskı hamlesi olarak gördüğünü ifade eden avukat, “Bana göre bu eylemler bir cezalandırma. Gafarov kendisine gerekli sağlık bakımının sağlanmadığı konusunda şikayet dilekçesini vermeden önce o normal hücrede tutuluyordu.” diye kaydetti.

Daha önce, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında alıkonulan Cemil Gafarov’a ihtiyaç duyduğu ilaçların kendisine verilmediği ve gerekli sağlık bakımının sağlanmadığı bildirilmişti. 2017 yılının Şubat ayında ağır bir kalp krizini geçiren Gafarov hipertansiyon hastası.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.

cemil gafarov
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Bunlara da bakın: