Kırım Tatar siyasi tutsak Arifmemetov sağlık durumundan şikayetçi

Güncel
Feride Useinova
24 Ocak 2020, 16:06
Feride Useinova
24 Ocak 2020, 16:06

İşgalcilerin baskı amacıyla uydurduğu “Hizb-ut Tahrir davasının” sanıklarından Kırım Tatarı Osman Arifmemetov sağlık durumundan şikayetçi. “Bacaklarımda uyuşma ve yanma” var diyen Arifmemetov ayrıca hazımsızlıktan, omzunda sürekli döküntü olmasından ve kulağının da bazen iltihaplanmasından şikayetçi.

Sağlığın bozulması nedeniyle Arifmemetov, kendisine uygun tıbbi muayenenin sağlanması için Akmescit (Simferepol) Cezaevinin adli tıp başkanı adına bir dilekçe verdi.

İşgal altındaki Kırım’ın yetkili departmanlarından hiç birisi şu ana kadar bu şikayetlerle ilgili bir adım atmadı.

SİYASİ TUTSAK KIRIM TATARINI SOĞUK HÜCREDE ALIKOYUYORLAR!

Avukat Edem Semedlayev, işgalciler tarafından sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Rüstem Seythalilov ve Osman Arifmemetov ile birlikte yasa dışı bir şekilde psikiyatri kliniğine muayene için gönderilen müvekkili Remzi Bekirov’u ziyaret etti.

Kırım Dayanışmasının aktardığı bilgilere göre Semedlayev, “Bugün psikiyatri kliniğinde üç arkadaşımız Remzi Bekirov, Osman Arifmemeov ve Rüstem Seythtalilov bulunuyor. Farklı odalarda kalıyorlar. Osman Arifmemetov’un odası çok soğuk. Tesisat yanlış yapıldığı için oda hiç ısınmıyor. Osman şapka ve montunu çıkarmadan uyuyor. Bütün gün de bu şekilde geziyor. Bu yüzden, bu durumu işkence olarak değerlendirerek buna dikkat edilmesini talep ettik. Başhekime şikayet ettikten sonra tesisatçılar geldi, bir şeyler yaptı ama durum düzelmedi.” dedi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu.

Öte yandan, diğer Kırım Tatarı Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldu.