Kırım Tatar siyasi tutsak AIDS hastalarıyla aynı hücrede tutuluyor

Haberler
Anife Bilal
15 Nisan 2019, 13:15
Anife Bilal
15 Nisan 2019, 13:15

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan Arsen Cepparov’un, AIDS ve verem (tüberküloz) hastaları ile aynı hücrede tutulduğu bildirildi.

“BU DURUM RUS NORMLARINA GÖRE BİLE KABUL EDİLEMEZ”

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Ayder Azamatov, “Arsen, mahkemeye tutulduğu hücrenin tavanından su ve kanalizasyon atıklarının sızdığını, hücrenin rutubetli, nemli ve çok pis durumda olduğunu bildirdi. Ancak en korkuncu bu değil. Eni 6 metre genişliği 4 metre olan hücrede Arsen ile birlikte AIDS, verem ve diğer hastalıkları taşıyan ve daha önce defalarca hapiste yatan insanlar tutuluyor. Bu durum Rus ‘normlarına’ göre bile kabul edilemez.” diye bildirdi.

Söz konusu eylemlerin siyasi tutsakları fiziksel olarak yok etmeyi amaçladığını vurgulayan avukat, “Tabii ki Arsen’in savunması bu eylemleri sonlandırmak için yasalar çerçevesinde yapabileceği her şeyi yapacak.” açıklamasını yaptı.

Arsen Cepparov 3 yıldır hapiste tutuluyor. Bu süre içinde Cepparov’un sağlık durumu önemli ölçüde kötüleşti. Ayrıca, daha önce Cepparov’un düzmece sebeplerden dolayı hücre cezasına gönderildiği bildirilmişti.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2015 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

Kırım’daki Rus mahkemesi tarafından, 12 Şubat’ta yapılan duruşmada, sözde “terör eylemlerinde” bulunmakla ilgili dava kapsamında gözaltına alınan 4 gencin tutuklu kalmalarının gerekçesi olarak, tanıklara baskı yapabilecekleri veya gizlenebilecekleri ileri sürülerek evlerinde bulunmalarının mümkün olmaması gösterilmişti. Böylece mahkeme Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in tutuklu kalmalarına karar verdi.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendiği, aramalar sonrası iki Kırım Tatarı Refat Alimov ve Arsen Cepparov’un tutuklandığı bildirilmişti. Dönemin sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, genç adamların Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanarak gözaltına alındığını açıkladı.

İşgalciler tarafından Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov, Muslim Aliyev, Refat Alimov ve Arsen Cepparov olmak üzere 6 Kırımlı Müslüman hakkında zorunlu psikiyatri muayenesi yapılması kararı verildi. Kırımlı Müslümanlar ayrıca Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 278. Maddesi gereğince “Şiddet Kullanarak İktidarı Ele Geçirme Veya İktidarı Elde Tutmak”la suçlandığı belirtildi.

RUSYA’YA SEVK EDİLDİLER

Aralık 2017’de 6 Kırımlı Müslümanın Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’nde yargılanmalarına karar verilmişti.

Ocak 2018’de Yalta şehrinde ve havalisinde tutuklanan Kırım Tatarları Refat Alimov, Arsen Cepparov, Emir Üsein Kuku, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev’in, ayrıca Vadim Siruk’un yasa dışı olarak yargılanmak üzere Rostov-Na-Donu şehrindeki tutukevine sevk edildiği bildirilmişti.

Krasnodar üzerinden Rostov-Na Donu şehrine sevk edilen Kırımlı siyasi tutsaklar Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’un Krasnodar’da işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı duyurulmuştu.

DAVA YENİDEN İNCELEMEYE GÖNDERİLDİ

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi 22 Kasım tarihinde “Yalta Grubu davasının” yeniden incelenmesi için tutsakların Kırım’a geri gönderilmeleri yönünde karar almıştı. Bu karar çerçevesinde; siyasi tutsaklar Refat Alimov, Arsen Cepparov, Emir Üsein Kuku, Enver Bekirov, Muslim Aliyev ve Vadim Siruk Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinden Kırım’daki Akmescit tutukevine sevk edilmişti.

Ocak 2019’da işgalciler Yaltalı Kırım Tatar siyasi tutsaklara yeni suçlamalar yönelttiler. Daha önce Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanan Enver Bekirov bu kez “organizatör” olmakla suçlandı. İşgalcilerin “Yalta Davasında” ayrıca Muslim Aliyev de “organizatör” olmakla suçlanıyor.