Kırım Tatar siyasi tutsak, 2 aydır korkunç şartlarda tutuluyor

Haberler
E. K.
09 Ekim 2020, 16:21
E. K.
09 Ekim 2020, 16:21

Rus esareti altındaki Kırım Tatar siyasi tutsaklardan Asan Yanikov‘un, iki aydır sağlıksız koşullarda bir koğuşta tutulmasından ötürü sağlık durumun kötüleştiği belirtildi.

Kırım Dayanışması, 9 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım Tatar siyasi tutsak Asan Yanikov’un 2 aydan beri sağlıksız şartlara sahip bir koğuşta karantinada tutulduğunu bildirdi.

ASAN YANİKOV’A TIBBİ YARDIM SAĞLANMIYOR

Konuyla ilgili Kırım Dayanışması’na açıklamada bulunan Avukat Safiye Şabanova, “Asan Yanikov, genellikle iki haftadan fazla sürmeyen karantinada 8 Ağustos 2020’den beri tutuluyor. Burası yarı bodrum bir oda, aslında bir geçiş noktası. Yeni gelenler buradan koğuşlara yerleştiriliyorlar. Bu hücre sağlıksız koşullara sahip ve rutubetli.” ifadelerini kullandı.

Tutulduğu şartlardan dolayı siyasi tutsağın sağlık durumunun kötüleştiğini, ancak kendisine tıbbi yardım sağlanmadığını belirten Avukat, “Gastrointestinal sorunları yeniden başladı. Asan çok zayıfladı. Hiçbir tıbbi yardım sağlanmıyor. Akmescit’teki 1 No’lu tutukevinde ilaç yok. Müvekkilimin söylediğine göre tüm hastalıklar sitramon ile tedavi ediliyor.” diye bildirdi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

Toplu baskında alıkonulanlardan biri de Asan Yanikov’du. Kırım Tatarı Asan Yanikov, Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 2. Fıkrasına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütünün üyesi olmakla (20 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor), Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 30. maddesinin 1. fıkrası ve 278. maddesine göre şiddet kullanarak iktidarı ele geçirmeye hazırlıkla (10 yıla kadar hapis cezası) suçlanıyor.

Kremlin esiri Asan Yanikov, Kırım Tatar aktivistiydi. İşgalcilerce alıkonulmadan önce, Rus işgali altındaki Kırım’da açılan siyasi güdümlü davaların duruşmalarına katılıyor, evlerine baskınlar düzenlenen Kırım Tatarlarını yalnız bırakmıyordu.