Kırım Tatar siyasi mahkumunun oğlu, Jiu-Jitsu'daki uluslararası şampiyonanın mutlak şampiyonu oldu (Fotoğraf)

Güncel
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 16:09
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 16:09

Ukrayna’nın Zaporijjya kentinde, Brezilya Jiu-Jitsu’da uluslararası bir turnuva düzenlendi. Toplamda 10 altın madalya kazanan Ukrayna sporcuları turnuvaya damgasını vurdu. Kırım Tatar siyasi tutsağın oğlu Süleyman Mamutov, uluslararası Jiu-Jitsu turnuvasında şampiyon oldu.

Avrupa organizasyonu Liga TMS tarafından düzenlenen 18 yaş altı sporcular arasında Brezilya Jiu-Jitsu’daki uluslararası şampiyonası 22-23 Ocak 2022 tarihlerinde Zaporijjya’da gerçekleşti. Turnuvaya Kırım’da işgalci Rus yönetimi tarafından alıkonulan siyasi tutsak Enver Mamutov’un oğlu Süleyman Mamutov, rakiplerinin hepsini yenerek yenilmezlik unvanı kazandı ve şampiyon ilan edildi.

Turnuvaya, Ukrayna’nın yanı sıra Moldova, Slovenya, İsrail ve diğer ülkelerden 800’den fazla sporcu katıldı. Turnuva kapsamında, Ukrayna ve Kırım Tatar sporcular da gayet başarılı sonuçlar elde etti. 10 altın madalya, 8 gümüş ve 8 bronz madalya kazandı.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞIN OĞLU TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Kırım Tatar siyasi tutsak Enver Mamutov’un oğlu Süleyman Mamutov, uluslararası Jiu-Jitsu turnuvasına katılan yerli ve yabancı rakiplerini yenerek şampiyon oldu. Sekiz rakibinden sadece bir tanesine puan farkıyla kaybeden Mamutov, üç altın madalya ve 2.000 Grivna para ödülü kazandı. Böylece15 yaşındaki Süleyman Mamutov, kimonolu ve kimonosuz tüm dövüşleri kazanan sporcuların listesinde yer almayı başardı.

10 altın madalya: Dinyeper güreşçileri Brezilya Jiu-Jitsu'da uluslararası bir turnuva kazandı

Uluslararası Jiu-Jitsu turnuvasının şampiyonu Süleyman Mamutov’un babası Enver Mamutov, Rus işgali altındaki Kırım’da sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde iki sene önce Bahçesaray’da tutuklanan ve daha sonra Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki tutukevine sevk edilen Kırım Tatar Enver Mamutov’un özel hücreye atıldığı hatırlatılır.