Kırım Tatar siyasi tutsağı Rus cezaevinde soğukta ve susuz alıkoyuyorlar

Güncel
Feride Useinova
08 Şubat 2020, 21:56
Feride Useinova
08 Şubat 2020, 21:56

Sistematik Rus baskısının hedefindeki Kırım Tatar siyasi tutsaklar insanlık dışı koşullarda alıkonulmaya devam ediyor.

“Kırım Dayanışmasının” aktardığına göre Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı yapmak amacıyla uydurulan “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Teymur Abdulayev’i Taganrog şehrinde bir ay boyunca cezaevinde soğukta ve susuz alıkoyuyor.

Teymurun avukatı Ayder Azamatov konuyla ilgili olarak, “Teymur Abdulayev Taganrog şehrinde bir ay boyunca cezaevinde bulunuyor. Sağlığı şu anlık yerinde. Kaldığı insanlık dışı şartlara rağmen. Bu cezaevi diğerlerinden çok farklı. Ayder montla uyumak zorunda ısıtma ve su sistemleri çalışmadığı için, ayrıca HIV pozitif olan bir kişiyle aynı yerde kalıyor.” ifadelerinde bulundu.

UKRAYNA OMBUDSMANI SİYASİ TUTSAK ABDULLAYEV’İN GÖZALTI KOŞULLARI İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Teymur Abdullayev’in Rusya’nın Rostov-na-Donu tutukevindeki gözaltı koşullarına dair Rus meslektaşı Tatyana Moskalkova’ya talepte bulundu.

Sosyal medya üzerinden konuyla ilgili açıklama yapan Denisova, “Kırım Tatarı (Abdullayev), korkunç koşullara sahip bir hücrede tutuluyor, hücre özellikle ısıtılmıyor, sıcak su bulunmuyor, oda küf kokuyor, içerisi de böcek ve hamamböceği dolu. Kırım Tatarı, HIV bulaşmış bir mahkumla bir hücreye yerleştiriliyor, bu ise Rusya’nın kendi kanunlarını da ihlal ediyor, çünkü hasta mahkumlar ayrı tutulmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

Ombudsman, Teymur Abdullayev’in uygunsuz koşullarda yasa dışı alıkonulmasının onun haklarının ihlali olduğunu kaydetti.

Ombudsman Denisova, Ukrayna vatandaşı Abdullayev’e uygun gözaltı koşulları sağlanması talebiyle Rusya Federasyonunun İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğunu bildirdi. 

BİRİNCİ AKMESCİT GRUBU

Haziran 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.