Kırım Tatar siyasetçilerden Azerbaycan'a destek

29 Ekim 2020, 15:04

KTMM Başkanı Refat Çubarov ve Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladılar. Çubarov ve Umerov, savaşın durması için Ermenistan’ın askerlerini geri çekip, işgali son vermesi gerektiğini vurguladılar.

Kırım Tatar siyasetçiler Refat Çubarov ve Rüstem Umerov, Azerbaycan’ın işgal edilen topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. İki siyasetçi de bölgedeki gerginliği sona ermesi için Ermenistan’ın askerlerini geri çekmesi gerektiğini belirtti.

UKRAYNA, AZERBAYCAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Rüstem Umerov, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Ukrayna devleti, Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediyor. Uluslararası camia, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki varlığını işgal olarak tanımlıyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

Azerbaycan’ın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirten Umerov, “Azerbaycan, Kırım’ı Ukrayna’nın parçası olarak tanıyor. Azerbaycan, Azak, Karadeniz ve Hazar denizlerinin güvenliği konusunda Ukrayna’nın doğal ve önemli ortağıdır.” dedi.

“RUSYA’NIN KARIŞTIĞI HER YERDE PROBLEM ÇIKIYOR”

Milletvekili Umerov, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Karadeniz, Azak Denizi ve Kafkasya bölgesinde “donmuş” güvenlik sorunları olduğuna dikkati çekti.

“Donmuş sorunların” Gürcistan, Azerbaycan, Moldova ve Ukrayna’nın ortak sorunu olduğunu aktaran Umerov, “Bu donmuş sorunlar, doğrudan veya dolaylı olarak Rusya’nın bölgeye ve ülkelerin iç işlerine karışması nedeniyledir. Rusya’nın karıştığı her yerde bir problem çıkıyor. Burada ortak neden Rusya’dır.” ifadelerini kullandı.

REFAT ÇUBAROV: SAVAŞ AZERBAYCAN TOPRAĞINDA SÜRÜYOR

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov ise savaşın Azerbaycan toprağında sürdüğünü ve Azerbaycan’ın 30 senedir Ermenistan’ın işgalindeki topraklarını özgürleştirmek için savaştığını ifade etti.

Dağlık Karabağ’da 3 kez ateşkes ilan edildiğini ancak her seferinde 1 günden fazla sürmediğini aktaran Çubarov, “Kalıcı ateşkes için Ermenistan’ın askerlerini Azerbaycan toprağından çıkaracağına söz vermesi gerekiyor.” dedi.

“ERMENİSTAN ASKERLERİNİ GERİ ÇEKMELİ”

Savaşın sona ermesi için tarafların, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü garanti etmesi gerektiğini söyleyen Çubarov, “Sonrasında bölgedeki Ermeni azınlıkların Azerbaycanlılarla nasıl yaşayacağına uygun bir formül bulunması gerek ama bunun için önce savaş durmalı ve savaşın durması için Ermenistan askerlerini geri çekmeli.” değerlendirmelerinde bulundu.

Azerbaycan
dağlık karabağ
REFAT ÇUBAROV
Rüstem Ümerov
Bunlara da bakın: