Kırım Tatar öğrencinin projesi TEKNOFEST'te!

02 Mayıs 2020, 17:01

Elektrik mühendisi adayı Kırım Tatar öğrencinin, Tübitak’ın düzeldiği TEKNOFEST’e Biyoteknoloji İnovasyon dalında katıldığı projesi kabul edildi. Genç Kırım Tatarı, aşı bandı geliştirmeyi hedefliyor.

Kırım Tatarı Hilal Sak, projesinin kabul edilmesini, “Bir Qırımtatar Elektrik Mühendisi adayı olarak tek başıma çıktığım yoldan güzel haberlerim var. Tübitak’ın düzenlemiş olduğu TEKNOFEST’e Biyoteknoloji İnovasyon dalında projem 81.50 / 100 ile kabul edildi. Desteklerinizi bekliyorum.” ifadeleriyle duyurdu.

“TEKNOFEST2020 Yarışmacıları yaraları sarmak için çalışıyorlar!” sloganıyla TEKNOFEST’in Twitter hesabından yapılan duyuruda, Sak’ın projesiyle ilgili açıklamalarının yer aldığı video da paylaşıldı. Paylaşımda genç Kırım Tatarının, “Projemle mühendisliği birleştirerek Ar-Ge tutkumla Türkiye için inovatif projelerle ve milli duygularımla çalışıyorum.’‘ yorumuna yer verildi.

AŞI BANDI GELİŞTİRMEK İSTİYOR

Kırım Haber Ajansı’na (QHA) projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Sak, söze ailesinin Kırım’ın Sak şehrinden Eskişehir, Ilıcabaşı köyüne göç ettiğini söyleyerek başladı.

Düzce Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Havacılık Yönetimi öğrencisi olduğunu belirten Sak, projesiyle ilgili şu sözleri kaydetti:

“LİSEDEN BERİ HAYALİM…”

“Liseden beri bir hayalim vardı insanların, çocukların canlarını yakmadan tedavi süreçlerine destek olmak gibi. Üniversiteyi kazandıktan sonra ne yapabilirim diye düşündüm ve araştırmalara başladım. Multidisipliner ve uluslararası kongrelere katılım sağlayıp sürekli öğrenmeye ve uygulamaya çalıştım. Elektrik Elektronik Mühendisliği birçok dal ile iç içe olduğu için araştırma ve geliştirmede etkili olmamı sağladı. Daha önce de İHA (İnsansız Hava Araçları) üzerine Mekatronik Teknolojiler ekibindeydim, yazılım ve donanım eğitimleri aldım. Akademisyen hocalarım biyomedikalin Türkiye’de gelişmesi gerektiğini ve benim attığım adımlarımı da desteklediler.”

“YAŞLARIMIZA ÇAĞRIM, SOYUMUZU VE DİASPORAMIZI UNUTMAMALARI”

“Üç ay süren araştırmalarım sonucunda projemin ana hatlarını oluşturdum, askerlerin – gazilerin ve kazazedelerin uğradığı hücresel hasarı en aza indirmek ve en az acıyla enfeksiyonun ilerleyişini durduracak, antimikrobiyal etki sağlayacak ve tedavileri esnasında tıbbi cihazlardan etkilenmelerini en aza indirecek içeriği olan aşı bandı geliştirdim. Eylül ayında Teknofest’de yarışmamız düzenlenecek. Projemi üretirken milli duygularla hareket ettim, bir sonra ki hedefim aşı bantlarının seri üretime geçmesi ve Ar-Ge projelerinde yer almak. Kırım Tatar diasporası için ömrümce dernek faaliyetlerinde ve bilimsel çalışmalarda yer alacağım. Yaşlarımıza (gençlerimize) çağrım bilimin önderliğindeki geleceğimize ilerlerken soyumuzu ve diasporamızı unutmamaları.”

Hilal Sak
Kırım Tatar öğrenci
Kırım Tatarları
proje
TEKNOFEST
Bunlara da bakın: