Kırım Tatar Milli Meclisinden Kırım Tatar soykırımının 77. yıl dönümü mesajı

Haberler
E. K.
18 Mayıs 2021, 19:12
E. K.
18 Mayıs 2021, 19:12

Kırım Tatar halkının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi, 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, uluslararası topluma, Kırım Platformu etrafında birleşmeye ve Rusya’yı uluslararası hukuka uymaya zorlamak için bir an önce acil ve sert tedbirler alma çağrısında bulundu. Ayrıca açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı da Kırım Tatar halkının kolektif haklarını yasalar düzeyinde yeniden tesis etmeye davet edildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatar sürgün ve soykırımının 77. yıl dönümü vesilesiyle açıklama yayımladı. Açıklamada, Kırım Tatarlarının 1944’te sürgün edilmesinin amacının, 1783’te Kırım’ın Rus İmparatorluğu tarafından işgal edilmesi ve Kırım Tatarlarının devletinin yok edilmesiyle başlayan Kırım’ın yerli halkını nihai olarak yok etmek olduğu kaydedildi. Sürgünün ilk yıllarında sürgün yerlerindeki kıtlık, toplu hastalık, zulüm ve ağır çalışma şartları, kasıtlı dilsel ve kültürel asimilasyon nedeniyle yaşanan korkunç insan kayıplarına rağmen, Kırım Tatar halkının verdiği özverili mücadele sayesinde hayatta kalabildiği ve Vatana dönebildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bağımsız Ukrayna’nın demokratikleşmesi şartlarında, Kırım Tatar halkının kolektif haklarının yeniden tesis edilmesine, Kırım Tatar dili ve milli kültürünün yeniden canlanması ve geliştirilmesine, Kırım’ın ve yerli halkının gerçek tarihinin geri alınmasına dair umutlar ve gerçek fırsatlar, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın ayrılmaz bir parçası olan Kırım’ı ele geçirip yasa dışı bir şekilde ilhak etmeye çalıştığı 2014’ten beri tehdit altındadır.”

KIRIM TATARLARINA UYGULANAN BASKIYA DİKKAT ÇEKİLDİ

Açıklamada, Kırım’ı işgal eden Rusya Federasyonu devlet organlarının, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar Milli Kurultayını yasaklaması da dahil olmak üzere Kırım Tatar halkı üzerinde sistematik baskı uygulayarak, dini ve siyasi nedenlerle baskılar uygulayarak, Kırım’ın etnik yapısını değiştirmek amacıyla yarımadaya Rus vatandaşlarını yerleştirerek bilinçli şekilde Kırım Tatar halkına yönelik etnosid politikası uyguladığı vurgulandı. Kırım Tatarlarının 77 yıl önce olduğu gibi bugün de yok edilme tehdidi altında olduğunu kaydeden Kırım Tatar Milli Meclisi, ancak Ukrayna ve uluslararası toplumun Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik çabalarını birleştirerek yeni bir felaketin ve 1944 soykırımının tekrarlamasının önlenebileceğini belirtti.

KIRIM PLATFORMU ETRAFINDA BİRLEŞME DAVETİ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kırım Tatar Milli Meclisi,

SSCB komünist rejimi tarafından 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar soykırım kurbanlarını anarak,
-18 Mayıs 1944 sürgününde ailelerini ve yakınlarını kaybeden her bir Kırım Tatar ailesine ve tüm Kırım Tatar halkına taziyelerini bildirerek,
-Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı işgali şartlarında yılmadığını beyan ederek ve Rus işgalcilere karşı direnen tüm Kırım sakinlerine destek ifade ederek,

uluslararası topluma, Kırım Platformu etrafında birleşmeye ve Rusya’yı uluslararası hukuka uymaya zorlamak için bir an önce acil ve sert tedbirler alma çağrısında bulunuyor.

Kırım Tatar halkının yok edilme tehdidinin ortadan kaldırılması, bağımsız Ukrayna’nın bir parçası olarak Kırım’ın ulusal-bölgesel özerkliği şeklinde kendi kaderini tayin hakkı da dahil olmak üzere, yerli Kırım Tatar halkının kolektif haklarının acilen tesis edilmesini gerektiriyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü, Ukrayna Anayasasının, insan ve vatandaş hakları ve özgürlüklerin garantörü olan Ukrayna Cumhurbaşkanını yasalar düzeyinde Kırım Tatar halkının kolektif haklarını tesis edilmesini sağlamaya çağırıyor.”

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.