Kırım Tatar Milli Meclisinden "Kara Yanvar" mesajı: Azerbaycan halkına başsağlığı diliyoruz

20 Ocak 2020, 11:38

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 20 Ocak 1990 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Sovyet Kızıl Ordusu’nun gerçekleştirdiği korkunç katliamın 30. yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan halkına başsağlığı diledi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov, 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet Ordusunun Azerbaycan Halk Cephesini yok etmek ve Azerbaycan’daki Komünist Partisine destek vermek amacıyla Bakü’ye saldırdığını hatırlatırken, “Ordunun Bakü’ye girmesi sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesine yol açtı. Sovyet askerleri, halkın üzerine makineli tüfeklerle ateş açıyordu. Sovyet ordusunun düzenlediği güç gösterisi, sonucu 137 sivil öldürüldü ve 700’den fazla kişi yaralandı. Azerbaycan’da 20 Ocak günü kaydedilen Ulusal Yas Günü nedeniyle, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri Azerbaycan halkına başsağlığı diliyor ve 20 Ocak şehitlerini anıyor.” ifadelerini kullandı.

«Qara Yanvar» ( «Чорний січень") …. У ніч на 20 січня 1990 року радянська армія штурмувала Баку з метою розгрому…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Неділя, 19 січня 2020 р.

KARA YANVAR

Ermenilerin haksız toprak talepleri ve Azerbaycan topraklarında süregelen saldırganlıkları ve Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık mücadelesi dolayısıyla Bakü Azadlık Meydanında mitingler devam ederken, 19 Ocak 1990’ı 20 Ocak 1990’a bağlayan gece, Sovyet tankları 26 bin askerle birlikte şehre girerek; Bakü sokaklarında bağımsızlık yürüyüşü yapan insanların üzerine acımasızca ateş açtı. Açılan ateş sonucunda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 137 sivil katledildi, 700’e yakın kişi yaralandı.

Kanlı Ocak (Yanvar) katliamı, Azerbaycanlıların Sovyet yönetimine olan güvenini tamamen sarstı ve ülkenin bağımsızlığına giden süreç başladı.

Azerbaycan’ın bağımsızlığının önemli dönüm noktalarından biri olan “Kara Yanvar”da hayatını kaybedenler, her yıl 20 Ocak’ta düzenlenen törenlerle anılıyor. Bakü’deki şehitliği ziyaret eden Azerbaycanlılar ellerinde 20 Ocak kurbanlarının simgesi haline gelen karanfillerle şehitliğe akın ediyor, bağımsızlık ateşini yakanlara minnettarlığını gösteriyor.

Azerbaycan
Kara Yanvar
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: