Kırım Tatar Milli Meclisinden 18 Mayıs çağrısı: Eğlenceden kaçının

Güncel
E. K.
10 Mayıs 2021, 13:17
E. K.
10 Mayıs 2021, 13:17

Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatar Sürgünü’nün 77. yıl dönümünün kaydedileceği 18 Mayıs günü, Ukrayna’daki yerel yönetim birimlerine çağrıda bulunarak; toplu eğlence etkinliklerinden kaçınma çağrısı yaptı.

18 Mayıs günü, Ukrayna ve tüm dünyada 1944 Kırım Tatar Soykırım kurbanları anılıyor. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, yerel yönetim organlarına bu matem gününde toplu eğlenceleri organize etmekten kaçınmaları çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden 7 Mayıs’ta yayımladığı çağrı metninde, Ukrayna Parlamentosunun 12 Kasım 2015 tarihinde kabul ettiği kararla 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak kabul ettiğini anımsatan Çubarov, Ukrayna’da Kırım Tatar Sürgünü yıl dönümlerinin, her yıl devlet düzeyinde Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü olarak kaydedildiğini belirtti.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİNDEN 18 MAYIS ÇAĞRISI

Koronavirüs salgını nedeniyle Ukrayna’da uygulanan kısıtlama tedbirleri nedeniyle 18 Mayıs etkinliklerinin büyük bir bölümünün yapılamayacağını kaydeden Çubarov, bu durumda, ülkenin yerleşim yerlerindeki sokak ve meydanların 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’ne uygun şekilde düzenlenmesinin önemli olduğunu kaydetti. Çubarov, toplumun Kırım Tatar soykırım kurbanlarının anısına olan saygısı için anma gününün gerektiği şekilde kaydedilmesini istedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi, bu matem gününde, yerel yönetim organlarından 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’nü kaydetme noktasında yardımcı olmaları, idari binalarındaki Ukrayna bayraklarına siyah kurdele bağlama, reklam panolarına 1944 Kırım Tatar sürgününü anlatan panoları asma çağrısında bulundu.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.