Kırım Tatar Milli Meclisi, Kıyiv'de iftar düzenledi

Güncel
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 10:40
Anife Bilal
01 Haziran 2019, 10:40

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) iftar programı düzenledi.

Kıyiv’deki Hyatt Otelinde düzenlenen iftara siyasetçiler, devlet yetkilileri, sivil aktivistler, yabancı ülkelerin diplomatları ve uluslararası örgütlerin temsilcileri katıldı.

KIRIMOĞLU VE ÇUBAROV KONUKLARI KARŞILADI

Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile KTMM Başkanı Refat Çubarov iftara gelen misafirleri karşıladı.

Açılış konuşması yapan Kırımoğlu, Rus saldırganlığı ve Kırım’ın işgali devam ederken Ukrayna ve Kırım Tatarlarına destek veren yabancı ülkelerin temsilcilerine teşekkür ederek, “Rusya’da yasaklanan KTMM’nin iftarına gelmenin halkımızla dayanışma içinde olduğunu gösteriyor.” dedi.

İŞGALCİLER İFTAR SOFRALARINI DA HEDEF ALIYOR!

İnsanların işgal edilen Kırım’da da iftar davetleri düzenlenmeye çalıştığını belirten Kırımoğlu, işgalci yönetimin bu iftar davetlerinde “Rus karşıtı konuşmalar” yapılacağından korktuğu için onların düzenlenmesini engellediğini kaydetti.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’UN KONUŞMASI

Refat Çubarov da konuşmasında Rus yönetiminin Kırım Tatar olan her şeyden nefret ettiğini belirterek insanların yine de tüm zorluklara rağmen onurlu bir şekilde tüm sınavlardan geçtiğini ifade etti.

Çubarov, “Orucu açtığınız zaman işgal edilen Kırım’da bulunan yüzbinlerce Kırım Tatarlarıyla birlikte olduğumuzu hayal edin. Birbirimiz (için) yakın zamanda kocaman bir aile olarak Bahçesaray, Canköy, Kezlev’de toplanabilmeyi dileyelim.” dedi.

KIRIM MÜFTÜSÜ AYDER RÜSTEMOV’UN KONUŞMASI

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov, iftardan önce her zaman Ukrayna’yı Rus işgalcilerden kurtarması ve Kırım’ın özgür olması için Allah’a dua ettiğini ifade etti.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI ÇİYGÖZ’ÜN KONUŞMASI

Eski siyasi tutsak, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ise konuşmsında uluslararası desteğin öneminin altını çizerken, “Eskiden iftarlar Kırım Tatar halkını daha iyi tanıtmak için düzenleniyordu. Bugün ise bu uluslararası toplum tarafından Rusya’nın KTMM’yi “aşırı örgüt” olarak tanıması ve yasaklanmasına rağmen Kırım Tatar halkına verdiği desteğin sergilenmesi söz konusu.” diye kaydetti.