Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov: Kırım ve Donbas unutuldu

Haberler
Ömer Kaya
09 Ocak 2022, 13:01
Ömer Kaya
09 Ocak 2022, 13:01

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna parlamentosu siyasi partilerinin liderlerinin Yeni Yıl tebrikleri ile ilgili eleştiride bulundu. Ukrayna parlamentosu milletvekillerinin Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas halkının yeni yılını kutlamadığını dile getirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna parlamentosu siyasi partilerinin liderlerinin Yeni Yıl tebrik mesajlarında işgal altındaki Kırım ve Donbas’tan bahsetmmemelerini eleştirdi. Çubarov 8 Ocak 2022’de yaptığı paylaşımında, Ukrayna parlamentosu siyasi partilerinin Ukraynalıların 2022 Yılı tebrik mesajlarını ve tebriklerini paylaştıklarını ancak parti liderlerinden hiçbirinin işgal altındaki Kırım ve Donbas’tan bahsetmediğini vurguladı.

Çubarov ayrıca, politikacıların hiçbirinin konuşmalarında, Kırım dahil olmak üzere Rusya Federasyonu tarafından geçici olarak işgal edilen Ukrayna topraklarında yaşayan Ukrayna vatandaşlarına doğrudan hitap etmediğini de kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgl altındaki Kırım’a dikkat edilmesi gerektiğini uyararak, “Tekrar ediyorum, bir daha tekrar ediyorum… Benden ders veya duygusal değerlendirmeler beklemeyin. Böyle olmaz. Ancak ben parti liderlerinin kendilerine daha yakın olanlardan, hayatımızda kendini övmekten ve partiler arası düzensizlikten çok daha önemli şeyler olduğunu hatırlatmalarını talep edeceğim.” dedi.