Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov'dan Fransa Cumhurbaşkanına sert tepki

Haberler
E. K.
28 Ekim 2020, 16:11
E. K.
28 Ekim 2020, 16:11

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’i hedef alan karikatürleri savunmasını ve İslam karşıtı açıklamalarını değerlendirdi. Çubarov, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Hristiyanlara ya da Müslümanlara sizin dininiz kötü, o sebepten kriz oldu demek aptallıktır ve buna kimsenin hakkı yoktur. Hele bunu ülkenin siyasetçisi söylediğinde bu daha büyük krizdir.” ifadelerini kullandı.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, 28 Ekim 2020 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam karşıtı demeçleri hakkında Türk basınına açıklamalarda bulundu. Çubarov, siyasilerin kriz süreçlerinde daha dikkatli konuşması gerektiğini vurguladı.

“BU DİNİN DEĞİL KİŞİLERİN KABAHATİDİR”

Ülkelerde krizler yaşanabileceğini belirten Çubarov, bu gibi durumlarda krizlerin sebebi olarak dini göstermenin “bilgili” siyasetçilerin başvuracağı bir yöntem olmadığına dikkati çekti. Her zaman dini kullanan kişilerin olabileceğini belirten Çubarov şu ifadeleri kullandı:

“Bu dinin değil kişilerin kabahatidir. Hristiyanlara ya da Müslümanlara sizin dininiz kötü, o sebepten kriz oldu demek aptallıktır ve buna kimsenin hakkı yoktur. Hele bunu ülkenin siyasetçisi söylediğinde bu daha büyük krizdir.”

Afrika’da pek çok ülkenin 20. yüzyılda Fransa’nın kolonisi olduğunu ve Fransa’nın Cezayir’de ve Afrika’nın diğer bölgelerinde binlerce Müslümanın ölümünden sorumlu olduğunu hatırlatan Çubarov, “Krizlerin asıl sebebini bulmak yerine, İslam dinindeki kendi vatandaşını suçlamak doğru değildir. Bu yaklaşımın sona ermesi gerek. Macron, Fransa’nın insan haklarını kabul eden bir devlet olduğunu ve hangi dine mensup olursa olsun her vatandaşı için eşit mesafede olduğunu söylemesi gereklidir.” değerlendirmesini yaptı.