Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Çubarov'dan 29 Ekim mesajı

Haberler
E. K.
29 Ekim 2020, 18:59
E. K.
29 Ekim 2020, 18:59

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının Ukrayna ile Türkiye arasındaki dostluk, ortaklık ve stratejik ilişkilerin gelişmesine ve güçlendirilmesine önemli katkı sağladığını ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla bugün sosyal medya hesabı üzerinden bir kutlama mesajı yayımladı.

Günümüz Türkiye Cumhuriyeti’nin, bölgesel ve küresel düzeyde halklar ve uluslar arasında barışın ve karşılıklı anlayışın güçlendirilmesine önemli bir katkı sağladığı kaydedilen mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Tarım ürünleri, tekstil, otomobil, gemi, inşaat malzemeleri ve ev aletleri üretiminde dünya liderlerinden biri olan Türkiye, eğitim, bilim ve turizm alanlarındaki başarılarıyla haklı olarak gurur duyuyor.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, Ukrayna ile Türkiye arasındaki dostluk, ortaklık ve stratejik ilişkilerin gelişmesine ve güçlendirilmesine önemli katkı sağlayan büyük bir Kırım Tatar diasporası yaşıyor.

Ukrayna ve vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına verdiği desteği takdirle karşılıyor ve Türkiye’nin, Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı ilhak etme girişimini asla tanımayacağı ve Ukrayna Kırım üzerindeki egemenliğini yeniden sağlayana kadar bu tutumunu değiştirmeyeceği konusunda verdiği güvence için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettar.”

Bunun yanı sıra, Kırım’da işgalci Rus yönetiminin zulmüne maruz kalan Kırım Tatar halkının haklarının Türkiye Cumhuriyeti tarafından uluslararası düzeyde ve Ukrayna devletiyle işbirliği içinde savunulması ve desteklemesinin de son derece önemli olduğu vurgulanan kutlama mesajında Çubarov, Türkiye Cumhuriyeti ve dost Türk halkına başarı, refah, barış ve mutluluk diledi.