Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri ve Kırım Tatar Milli Hareketi aktivistlerinden Ukrayna milletvekillerine çağrı

Haberler
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 21:01
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 21:01

18 Mayıs 2021 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısının yarın Ukrayna Parlamentosunda tartışılması bekleniyor. VI. dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri ve Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri, Kırım Tatar halkı için büyük önem taşıyan yasa tasarısının onaylanması öncesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Ukrayna milletvekillerine yönelik çağrıda bulundu.

VI. dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri ve Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri, Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Ukrayna milletvekillerine yönelik yerli halklar yasasına ilişkin bir çağrı yayımladı. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal, konuya ilişkin yayımladığı açıklamada, “‘Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair’ yasa tasarısının kabul edilmesi, Ukrayna’ya Kırım Tatar halkı da dahil olmak üzere Ukrayna’nın yerli halklarının haklarının tanınması ve korunmasının yanı sıra ülkede demokrasiyi geliştirme, Ukrayna devletinin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusunda önemli ilerlemeler kaydetmesini sağlayacaktır.” ifadeleri kullandı.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNDEN YERLİ HALKLAR YASASI ÇAĞRISI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e yasa tasarısına destek verdiği için teşekkür eden aktivistler, “Bu yasa tasarısının içeriğine ilişkin bir dizi uzmanın yorumuna katılıyoruz. Örneğin yasa tasarısı metninde, Ukrayna’nın yerli halklarının kendi kaderini tayin etme ve siyasi statülerini özgürce kurma haklarından bahsedilirken, belgede yerli halkların bunları nasıl uygulayabilecekleri hiçbir yerde açıklanmıyor, bu durum ise söz konusu hükümleri sadece beyan haline getiriyor. Ukrayna’da yerli halkların kendi kaderini tayin etme hakkının gerçekleştirilmesi için meşru mekanizmanın ulusal bölgesel özerklik olduğunu net bir şekilde belirterek bu durumun ortadan kaldırılabilir.” ifadeleri kullanıldı.

“KIRIM TATARLARININ STATÜSÜ İLE İLGİLİ YASA TASARISININ ÇALIŞMALARININ BİR AN ÖNCE BAŞLATILMASINI BEKLİYORUZ”

Bununla birlikte, VI. dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri ve Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri, bazı eksiklerin olmasına rağmen Ukrayna milletvekillerini “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısına desteklemeye davet etti. Söz konusu yasa tasarısının kabul edilmesinin, Ukrayna’nın yerli halkı olarak Kırım Tatar halkının tüm haklarını ve bunların uygulanmasına yönelik belirli mekanizmaları tam olarak belirlemesi gereken kapsamlı bir yasama paketinin kabul edilmesine yönelik atılan ilk adım olacağını konusundaki umutları dile getiren aktivistler, “Dolayısıyla Kırım Tatarlarının statüsü ile ilgili yasa tasarısının üzerinde çalışmaların bir an önce başlatılmasını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

UKRAYNA’DA YERLİ HALKLAR YASA TASARISI PARLAMENTOYA SUNULDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 18 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamada “Ukrayna’nın Yerli Haklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını onaylanması için Ukrayna Parlamentosuna sunduğunu bildirdi. Zelenskıy, “Kısa bir süre içinde milletvekilleri, Kırım Tatar halkının statüsü de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yerli halkların statüsüne dair yasa tasarısını inceleyerek kabul edeceklerinden ve 30 yıldır, önceki dönem Parlamentoları ve önceki Cumhurbaşkanlarının ertelediği işi nihayet bitireceğinden eminim.” şeklinde belirtti.

KTMM VE KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI HALKIN TEMSİL ORGANI OLARAK TANINACAK

Söz konusu yasa tasarısı ile Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Parlamentonun ilgili yasa tasarısını kabul etmesinden sonra Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.