Kırım Tatar milli hareketinin gazetesi Avdet 30 yaşında!

14 Temmuz 2020, 20:50

Kırım  Tatar gazetesi “Avdet”, 15 Temmuz 2020 tarihinde kuruluşunun 30. yıl dönümünü kaydediyor.

Kırım Tatar Milli Hareketinin basın organı olan Avdet gazetesi, 1990 yılında ilk sayısını çıkarmıştı. Konuyla ilgili, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov sosyal medya üzerinden gazeteyi ve okuyucularını tebrik ederek, “30 yıl önce Kırım Tatar milli hareketinin basın organı ‘Avdet’ gazetesinin ilk sayısı çıktı. Gazetenin organizatörlerini, Avdet gazetecilerini ve en önemlisi okuyucularını tebrik ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

AVDET GAZETESİ

“Avdet” (“Geri Dönüş”) gazetesi 15 Temmuz 1990’dan beri faaliyet göstermektedir. Gazete çağdaş sosyo-politik ve kültürel nitelikte Rusça ve Kırım Tatar dillerinde yayımlanmaktadır ve Kırım Tatar Sürgününden itibaren Kırım Tatarca yayımlanan ilk basın organı olarak tarihe geçmiştir. Avdet gazetesinin isim babası Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’dur. Gazetenin ilk yazı işleri Bahçesaray’da kuruldu. Gazetenin ilk sayıları ise Riga’da yayımlandı. 

Kırım Rusya tarafından işgal edildikten sonra, 1 Nisan 2015’te Ukrayna hükumeti tarafından Kırım Tatar matbaasına verilen lisans sona erdi. Bundan sonra Rusya gazetenin yayınlaması için gereken lisansı vermedi. 999 kopya yayınlandıktan sonra gazete büfelerden kaldırıldı. Şu anda, gazetenin yayın kurulu internet ortamına aktarılan gazetenin sitesinin güncellemesini yapmaktadır. Ayrıca Kırım Tatarlarının milli yayın organının, Akmescit’te bulunan Kırım Vakfı binasında olan ofisi de elinden alınmıştır.


Avdet
Kırım Tatar gazetesi
Bunlara da bakın: