Kırım Tatar Milli Hareketi iştirakçisi Bekir Ümerov, Kırım Tatar gençleriyle buluştu

02 Şubat 2020, 16:32

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 1 Şubat 2020 tarihinde, Kırım Tatar halkının Kırım’da dönüşü uğruna verilen mücadeleye daha ilkokul döneminde başlayan Bekir Ümerov gençlerle buluştu. Akmescit’teki Alem restoranında düzenlenen etkinlik, Qaradeniz Produksiyon stüdyosu tarafından organize edildi. Etkinliğe çoğunlukla Kırım Tatar gençleri katılım gösterdi. 

Bir etkinlik dizisi çerçevesinde düzenlenen buluşmanın bir önceki misafiri dünyaca tanınan insan hakları savunucusu Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Ayşe Seytmuratova olmuştu.

“YA VATAN YA ÖLÜM!”

Ailesinin sürgün edildiği Özbekistan’ın Marğılan şehrinde doğan Bekir Ümerov, ağabeyi KTMM (Kırım Tatar Milli Meclisi= Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ve dayısı Zeki Kadir ile beraber Kırım Tatar milli mücadelesine 12-13 yaşlarında başlamasını, daha küçük yaşlarda Özbekistan’da polisler tarafından sorguya çekilip, tehdit edilmesini dile getirdi. Ümerov, her şeye rağmen kararlılıkla bu yoldan hiçbir zaman dönmediklerini vurguladı.

Buluşmada, Bekir Ümerov, Kırım Tatar gençlerine milli hareket hatıralarını da anlattı. Kırım Tatar Milli Hareketi iştirakçisi Ümerov, ömrünün en önemli dönemi olan 1987 yılında Moskova’da Sovyet hükumetine karşı “Ya Vatan Ya Ölüm” şiarı altında 20 gün süren açlık grevini ve Kırım’da dönen Kırım Tatarlarına ev kurmaları için yardım etmesi gibi hatıralarını da gençlerle paylaştı.

Kırım Tatar gençlerin Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Ümerov’a teşekkürlerini bildirdiği ve şu anda milli hareketin durumu ve gelecek süreçte yapılması gerekenler hakkında sorular sorduğu aktarıldı.

bekir umerov
Kırım
Kırım Tatar Milli Hareketi
Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: