Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka'nın ölümünden sorumlu şahıs sorgulandı

Haberler
Anife Bilal
26 Mart 2019, 16:48
Anife Bilal
26 Mart 2019, 16:48

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Mahkemesi’nde bugün “Veciye Kaşka davası” çerçevesinde bir duruşma düzenlendi. Duruşmada Kırım Tatar mücadelesinin efsane isimlerinden Veciye Kaşka’nın ölümüne neden olan Yusuf Aytan sorgulandı.

Kırım Süreci girişimi facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Akmescit’in sözde Merkez Bölge Mahkemesi binasında bulunan Yusuf Aytan’ın Akmescit’teki sözde Kievskiy Mahkemesinde yapılan duruşmaya video bağlantısı aracılığıyla katıldığını bildirdi.

Açıklamada, duruşma sırasında ifade veren Yusuf Aytan’ın “mahkemede” Veciye Kaşka’nın torunu Aliye Kaşka ile internet aracılığıyla tanıştığını ve onunla görüşmeye başladığını, bir süre sonra da ondan ayrılmak istediğini anlattığı bildirildi.

Açıklamalarının devamında Aytan, Aliye Kaşka’dan ayrıldıktan sonra Ali Kaşka’nın (Veciye Kaşka’nın oğlu) kendisini aradığını ve çaldığı parayı geri vermesi gerektiğini söylediğini de anlattı.

Aytan’ın iddiasına göre daha sonra onu arayan Bekir Degermenci görüşmeye gelmesini talep etti. Görüşmede Degermenci, Ametov, Çapuh ve bir adamın daha bulunduğunu belirten Aytan, Kırım Tatar aktivistlerin kendisini tehdit ettiğini ayrıca borcu ödeyeceğine dair zorla taahhüt imzalattırdıklarını ve borcu ödeyene kadar arabasına el koyduklarını ileri sürdü. Yüzü kızarmaksızın iftiralarda bulunan Aytan, iki hafta sonra yapılan görüşmede sekiz kişiyle bir araya geldiğini ve Ruslan Trubaç’ın ona kafa attığını, başka bir kişinin ise onu bir bodruma götürüp böbreğini almayı teklif ettiğini, Asan Çapuh’un ise kendisini köle yapmakla tehdit ettiğini iddia etti.

Bir hafta sonra bir kere daha Kırım Tatar aktivistlerle görüştüğünü ve yine tehdit edildiğini ileri süren Aytan, bu görüşmeden sonra korktuğunu ve “polise” başvurduğunu anlattı.

AYTAN’IN SORGULAMA BAŞINDA VE SONUNDA VERDİĞİ İFADELER BİRBİRİYLE ÇELİŞİYOR

Öte yandan duruşmadan sonra açıklama yapan avukat Ayder Azamatov, “Sorgulamanın başında Aytan kendisinin müvekkillerimiz tarafından tehdit edildiğini ileri sürdü. Ancak, sorgulamanın ortasında ve sonunda dört kişiden üçünün onu ne fiziksel ne de başka bir şekilde tehdit etmediğini açıkça söylüyor. Müvekkilim Asan Çapuh’un sadece kendisinin Veciye Kaşka’ya olan borcundan kaynaklı parasal durumu çözmeye çalıştığını ifade etti. Yani aslında dört kişi iddianamede belirtilenlerin aksine onu tehdit etmedi… İddianamede bugün “mağdurun” doğrulamadığı birçok tehdit yer alıyor. Bu savunma için çok önemli.” diye kaydetti.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım’da, işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı. Aktivistlerin 15 Ocak 2018’e kadar tutuklu kalacağına karar verildi.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.