Kırım Tatar milli hareketi emektarı Şefika Konsul hayatını kaybetti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Eylül 2021, 15:08
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Eylül 2021, 15:08

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Şefika Konsul, Kırım Akmescit’te 84 yaşında hayatını kaybetti. Konsul’un vefat haberi, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal tarafından duyuruldu.

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Şefika Konsul mücadele ettiği ağır hastalık nedeniyle Akmescit’te (Simferopol) bugün hayatını kaybetti. Şefika Konsul’un vefat haberini, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal duyurdu. Bahçesaray yakınlarında doğan Şefika Konsul, tüm Kırım Tatar halkıyla birlikte sürgün edildi. Sürgündeyken Kırım Tatar milli hareketine katıldı. Eşi Mustafa Konsul’a dilekçe, basılı materyalleri hazırlama ve dağıtma, Moskova’ya Kırım Tatar milli hareketi delegeleri göndermek için para toplama ve hapsedilen aktivistleri ile ailelerini destekleme konusunda yardım etti.

KGB memurları, bir çok kez Konsul’un evinde arama yaptı. Şefika Konsul’u ve eşini sorguya çağırdı. 1980 yılında anavatana ilk dönüş girişimi başarısız olunca, Şefika ve Mustafa Konsul, Kırım’a daha yakın olmak için Rusya’nın Krasnodar Bölgesine yerleşti. Güzel bir sese sahip olduğundan dolayı halk arasında “milli hareketin bülbülü” olarak adlandırılan Şefika Konsul, dinleyicileri büyüleyen sesi ile kendi şarkılarını seslendiriyordu.

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİNİN BÜLBÜLÜ ŞEFİKA KONSUL

Şefika Konsul’un vefatına ilişkin çok sayıda taziye ve üzüntü içeren mesaj yayımlandı. O mesajlardan öne çıkanlar şöyle:

KTMM Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya, “Şaşırtıcı derecede yumuşak sesini ve sağlam karakterini hatırlıyorum. Şefika Konsul, ağır hasta bile olsa ruh gücünü kaybetmedi, olaylarla ilgilendi ve tarihi adaleti yeniden sağlama umuduyla yaşadı” dedi.

Yayıncı Ediye Muslimova, “Çok misafirperverdi, hamsi tava isimli kendi özel yemeği vardı… Sekseninci yıldönümü için Şefika Konsul‘un şarkılarından oluşan bir kitap yayınlandı, onun için çok ilham vericiydi.” ifadelerini paylaştı.

KTMM Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Şefika Konsul’a dair, “Son derece zeki ve eğitimli, Kırım Tatarların organize ettiği tüm eylemlerde her zaman ön saflarında yer aldı.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, “Krasnodar Bölgesi’nde komşu şehirlerde yaşadık, o zamandan beri tanışıyoruz, kendi şarkılarını söylemeyi severdi, milli hareketle ilgili hikayeler anlattı.” ifadelerini kullandı.

Şefika Konsul ile Kırım’da tanışan Kırım Tatar tarihçi Gulnara Bekirova, “Milli hareketin bir ansiklopedisiydi, herkesi tanıyordu, çünkü ondan 14 yaş büyük milli hareketin emektarı Mustafa Konsul’un karısıydı. İkisi Semerkant inisiyatif grubunun üyeleriydi.” dedi. Bekirova, Şefika Konsol’un, en büyük arzusunun Kırım Tatarlarının devletini yeniden kurmak olduğunu belirtti.

ŞEFİKA KONSUL KİMDİR?

18 Şubat 1937 tarihinde doğan Şefika Konsul’un hayatı ve faaliyetleri, halkına sonsuz hizmet ve vatana yönelik sonsuz sevginin bir örneği idi. Şefika Konsul (evlenmeden önceki soyadı Aliyeva) 1956 yılında liseden mezun olduktan sonra Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Mustafa Konsul ile evlendi. Daha sonra Konsul ailesi, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde Kırım Tatar milli hareketine katılan en aktif ailelerden birisi oldu.

Şehirde düzenlenen toplantılarda Şefika Konsul, soydaşlar için haberler hazırlardı. Semerkant’ta bir müzik okulunda kütüphane müdürü olarak çalışan Şefika hanım, boş zamanını arşivlerde geçirirdi. Eşi Mustafa Konsul ile birlikte Asan Emirov, Bekir Ümerov, İlyas Mustavayev gibi milli hareketin büyüklerinden, daha sonra İdris Asanin, Ferat Üseyinov, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, merhum Rolan Kadıyev, Enver Ablazizov, Veli İsmailov, Riza Yunusov’dan çok şey öğrendi.

Sovyetler Birliği’nin gizli servileri ve kolluk kuvvetleri temsilcileri Konsul ailesi ve diğer önde gelen Kırım Tatar aktivistlerinin evlerinde birçok kez aramalar düzenledi. Daha sonra Şefika Konsul, güzel sese sahip olduğundan dolayı halk arasında milli hareketin “bülbülü” olarak adlandırıldı. Şefika hanım, şarkılar için şiirler yazar, müzik bestelerdi ve çok sayıda masal, atasözü biliyordu. Şarkılarını anlatan Şefika hanım, her birinin kendi hikayesinin olduğunu vurguluyordu.