Kırım Tatar milli hareketi emektarı Gülsüm Samedinova hayatını kaybetti

Haberler
Zera Kırımlı
04 Kasım 2020, 18:18
Zera Kırımlı
04 Kasım 2020, 18:18

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Gülsüm Samedinova vefat etti.

Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Gülsüm Samedinova, dün hayata gözlerini yumdu. Ailesinin sürgün edildiği Ural’da doğan ve 80’li yıllarda Kırım’a geri dönen 85 yaşındaydı.

GÜLSÜM SAMEDİNOVA KİMDİR?

Gülsüm Samedinova, ailesinin sürgün edildiği Ural’da 1937 yılında doğdu. Daha sonra ailesi Azerbaycan’daki Gence şehrine taşındı.

Gülsüm Samedinova’nın babası Kırım’ın Tuvak köyünde doğdu ve Akmescit Kırım Tatar Öğretmen Okulundan mezun oldu. Annesi ise Üsküt köyünde doğdu ve Akmescit’teki Dar-ül Muallimat’tan mezun oldu. Ancak ikisi de Kırım’dan sürgün edildikleri için ana vatanlarında yaşayamadı ve çalışamadı.

Gülsüm Samedinova, her zaman Kırım’a dönüş konusunun konuşulduğu bir ailede büyüdü. Gence’deki Tıp Yüksek Okulundan mezun olduktan sonra Özbekistan’daki Bekabad kentine atandı. Kırım Tatar milli hareketinin kurucularından biri olan Cebbar Akimov Samedinova’nın akrabasıydı. Cebbar Akimov, Gülsüm Samedinova’yı milli hareketle tanıştırdı. Samedinova daktiloyu hızlı kullanıyordu. Bu beceri, bilgi yayma, broşür hazırlama, başvuru yapma açısından milli hareket için çok gerekliydi. O dönemde bu tehlikeli işi yapmayı çok az insan kabul ediyordu.

Halk delegesi olarak birkaç kez Moskova’ya giden Gülsüm Samedinova ayrıca miting, buluşma, milli hareketi temsilcilerinin toplantılarına aktif olarak katılıyordu.

Eşiyle birlikte 1977 yılında Gülsüm Samedinova Kırım’a dönmeye karar verdi. Uzun süre ev aradıktan sonra Kırım’ın Akmeçit (Çernomorsk) bölgesinde bir köyde ev buldular. Burada üç yıl ikamet izni olmadan, işsiz yaşadılar. Bu yüzden Samedinova “pasaport rejimini ihlal” etmekle suçlanarak bir yıl çalışma kampı cezasına çarptırıldı ve Gence’ye kampa gönderildi. Cezası bittikten sonra Gülsüm Samedinova Kırım’a geri döndü.

Gülsüm Samedinova hayatının sonuna kadar milli harekete aktif şekilde katıldı ve adaletin yeniden tesis edilmesine katkıda bulundu.