Kırım Tatar milli hareketi emektarı Ayder Zeytulla hayata gözlerini yumdu

Güncel
Ömer Kaya
08 Kasım 2021, 23:20
Ömer Kaya
08 Kasım 2021, 23:20

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Ayder Zeytulla 83 yaşında hayatını kaybetti. Merhum Zeytulla’nın vefatını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov duyurdu.

Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Ayder Zeytulla, 7 Kasım 2021 tarihinde Rus işgalindeki Kırım Akmescit’te 83 yaşında yaşama veda etti. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, milli meclis adına Ayder Zeytulla’ya rahmet, yakınlarına başsağlı mesajı verdi. Merhum Zeytulla’nın vefat haberini Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov şu sözlerle duyurdu:

“1960’lı yıllarda milli hareketimize katılan ve vatan davasına yeni bir soluk veren neslin temsilcileri bir bir eksiliyor. Ayder Zeytulla, 7 Kasım’da Akmescit’te yakalandığı hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Ayder Ağa, 1969 senesinde Moskova Mayakovskiy Meydanı’nda, milletimiz için adalet isteyen ve hak ve hukuk mücadelesi veren beş cesur vatandaşımızın arasındaydı. Halkımızın eşitlik arzusunun dünya toplumuna duyurulması için imzalayanlar arasındaydı.

Kırım’da ailesiyle Canköy Balaklava rayonunda ve 1995 senesinden bu yana Akmescit’te yaşadı. Halkımızı ilgilendiren kenarda durmadı. Vatandaşlarımızın siyasi eylemleri ve etkinliklerine katıldı. Ayder Ağa, onu tanıyanların hatırasında bilgili, ferasetli, alçakgönüllü ve yumuşak tabiatlı güzel bir insan olarak kalacaktır. Ayder Zeytulla’nın vefat etmesi münasebetiyle hayat arkadaşı Saniye hanıma, çocuklarına, torunlarına ve tüm yakın akrabalarına derin taziyelerimizi bildiriyoruz. Onlara sabır ve başsağlığı diliyoruz. Elveda, değerli vatandaş, Allah rahmet eylesin. (Kırım Tatar Milli Meclisi azaları, dostları ve safdaşları)”