Kırım Tatar milli deseninin UNESCO listesine dahil edilmesi konusu bu ay görüşülecek

Haberler
Anife Bilal
04 Kasım 2021, 13:46
Anife Bilal
04 Kasım 2021, 13:46

Kırım Tatarlarının milli deseni Örnek’in, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine dahil edilmesi bekleniyor. Örnek’in UNESCO listesine dahil edilmesi konusu bu ay Paris’te ele alınacak.

Kırım Tatarlarının milli deseni Örnek’in, UNESCO listesine dahil edilmesi konusu, Paris’te 13-18 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükumetler Arası Komitesinin toplantısında inceleneceğini bildirildi. Kıyiv’de dün düzenlenen basın konferansında konuşan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Söz konusu komisyonda olumlu bir karar alınmasını umuyoruz. Böylece Kırım Tatar milli deseni, insanlığın somut olmayan kültürel mirası temsili listesinin bir parçası olacak. Bizim için Kırım Tatar halkının kültürünü koruma açısından bu çok önemli bir adımdır.” dedi.

UKRAYNA MİRASLARI LİSTESİNE 2018 YILINDA DAHİL EDİLMİŞTİ

Kırım Tatarlarının milli deseni Örnek, 2018 tarihinde Ukrayna’nın somut olmayan kültürel miras unsurları listesine dahil edilmişti. Örnek, çoğunlukla pembe, yeşil, sarı, mavi gibi yumuşak tonlardaki renklerden oluşan Kırım Tatar milli desenidir. Desenin ana sembolleri çiçekler ve ağaçlardır.