Kırım Tatar Milletvekili Umerov'dan siyasi tutuklu gazeteci Memedeminov çağrısı

28 Eylül 2019, 15:15

Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar milletvekili Rüstem Umerov, siyasi tutsak Kırım Tatar yurttaş gazeteci Nariman Memedeminov’la ilgili çağrıda bulundu.

Şahsi Facebook hesabından Ukraince ve Kırım Tatarca paylaşımda bulunan Umerov, Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi Savcısının yurttaş gazeteci Memedeminov için 6 yıl hapis cezası istemesine tepki gösterdi.

Milletvekili Umerov paylaşımında, “Altı yıl hapis cezası. İşte Rus savcısı, soydaşımız Nariman Memedeminov için mahkemede bu kadar (yıl) talep etti. Gazetecilerin tutuklanması, onlara karşı davaların açılması, düşünce özgürlüğünün, temel hak-hukukların bozulması demektir.” dedi.

Memedeminov’un davasının 30 Eylül 2019’da görüleceğini hatırlatan Umerov, “Uluslararası teşkilatları, kitlesel haber vasıtalarının temsilcilerini meslektaşına destek olmaya ve bu mesele hakkında bilgileri daha çok yaymaya çağırıyorum” diye kaydetti.

6 років запросила російська прокуратура моєму співвітчизнику Наріману Мемедемінову за журналістську діяльність!…

Опубліковано Rustem Umerov Пʼятниця, 27 вересня 2019 р.

MEMEDEMİNOV DAVASI

Bilindiği gibi, 22 Mart 2018’de sabah saatlerinde işgal altındaki yarımadanın Bahçesaray bölgesi Zalanköy (Holmovka) köyünde Mirnaya sokağı, 21 adresinde ikamet eden Nariman Memedeminov’un evine işgalci güçler tarafından baskın düzenlendi. Evinde arama yapılmasının ardından Nariman Memedeminov, Akmescit’teki sözde FSB Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kremlin kontrolündeki Akmescit Kievskiy Mahkemesi 23 Mart 2018 Memedeminov hakkında tutukluluk kararı aldı.

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Yüksek Mahkemesi, 3 Nisan 2018’de yapılan duruşmada Memedeminov hakkında ilk kademe “mahkemesinin” aldığı kararı onadı. Memedeminov’un 2013-2014 yıllarında Youtube kanalında yayınladığı videoların güya “terör eylemlerine çağrı” içerdiği ileri sürüldü.

Memedeminov’un Haziran 2018’de psikiyatri kliniğine kapatıldığı bildirildi. Avukatları, Memedeminov’un mahkeme kararı olmadan, sadece soruşturma görevlisinin kararına dayanarak 20 gün süreyle güya “muayene” için psikiyatri kliniğine gönderildiğini belirtti.

En son Kırım Dayanışma Grubunun sayfasında yapılan açıklamada, 27 Eylül 2019 tarihinde Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi Savcısı kendisi için 6 yıl hapis cezası istedi.

MEMEDEMİNOV’UN EVİNE DAHA ÖNCE DE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

22 Mart 2018’de yapılan baskın, işgalcilerin Nariman Memedeminov’un evine düzenlediği ilk baskın değil. Hatırlanacağı üzere Memedeminov, evine baskın düzenlenerek 11 Şubat 2016 tarihinde gözaltına alınan Kırım Tatarları arasındaydı. O gün yapılan baskınlar sonucu 12 Kırım Tatarı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan isimlerden Yalta Dörtlüsü Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütünün üyesi olmakla suçlanıp hala tutuklu şekilde alıkonuluyor ve yasa dışı olarak yargılanıyorlar.

Bunun dışında, Temmuz 2017’de de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki sözde mahkeme, Rus kolluk kuvvetlerinin Kırım Tatarı Seydamet Mustafayev’in evine 13 Nisan 2017 tarihinde baskın düzenlediği esnada olayları aydınlatan ve canlı yayın yapan, ayrıca insanların, kolluk kuvvetleri tarafından yapılan provokasyonlarına tepki göstermesini engellemeye çalışan Nariman Memedeminov’a 10 bin ruble (yaklaşık 170 dolar) para cezası vermişti.

Bunlara da bakın: