Kırım Tatar liderler, Litvanya ve Letonya milletvekilleriyle Kırım Platformu'nu görüştü

Haberler
E. K.
29 Nisan 2021, 10:10
E. K.
29 Nisan 2021, 10:10

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Litvanya ve Letonyalı milletvekilleri ve diplomatlarla bir araya geldi. KTMM ofisindeki görüşme sırasında Kırım Platformu girişimi masaya yatırıldı.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Litvanya ve Letonyalı milletvekilleri ve diplomatlarla görüştü.

LİTVANYA VE LETONYA İLE KIRIM PLATFORMU GÖRÜŞMESİ

KTMM binasında 28 Nisan tarihinde yapılan ve KTMM üyeleri Riza Şevkiyev ve Eskender Bariyev’in de iştirak ettiği görüşmeye, Letonya Kıyiv Büyükelçisi Juris Poikans, Letonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Rihard Kols, Letonya Büyükelçiliği 3. Katibi Edvins Severs, Litvanya’nın Kıyiv Büyükelçisi Valdemaras Sarapinas, Litvanya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Žygimantas Pavilionis, Litvanya Kıyiv Büyükelçiliği Danışmanı Tomas Sikorskis katıldı.

Görüşme sırasında, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için başlatılan ve açılış zirvesi 23 Ağustos 2021 tarihinde Kıyiv’de yapılacak Kırım Platformu çerçevesinde tarafların iş birliği meselesi ele alındı. Taraflar, Kırım Platformu’nun nihai belgelerinin taslaklarını müzakere etmek için Temmuz 2021’e kadar olan dönemde Letonya, Litvanya, Estonya ve diğer ülkelerden parlamenterlerin katılımıyla bir dizi ortak etkinlik düzenleme konusunda mutabık kaldılar.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.