Kırım Tatar liderler ABD'li diplomatlarla Kırım Tatarlarının durumunu görüştü

Haberler
E. K.
04 Mayıs 2021, 11:03
E. K.
04 Mayıs 2021, 11:03

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimi, ABD’li diplomatlarla Kırım’da Rus işgali şartlarında Kırım Tatar halkının haklarının sağlanması ve siyasi tutsakların serbest bırakılması ile Kırım Platformu konularını görüştüler.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve KTMM üyeleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kristina Kvien ve Büyükelçiliğin Siyasi İşler Danışmanı David Gehrenbeck ile bir araya geldi. KTMM ofisinde 3 Mayıs tarihinde yapılan görüşmeye; KTMM Başkan Yardımcıları İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz, KTMM üyeleri Riza Şevkiyev, Gayana Yüksel, Eskender Bariyev ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov iştirak ettiler.

Toplantıda; Kırım Tatar halkının işgal şartlarındaki durumu, insan haklarının sağlanması ve siyasi tutsakların serbest bırakılmasıyla ilgili iş birliği konuları müzakere edildi.

KTMM VE ABD YETKİLİLERİ KIRIM PLATFORMU’NU ELE ALDI

Taraflar, açılış zirvesi Ağustos 2021’de yapılacak olan Kırım Platformu girişimini özellikle görüşürken; Kırım Platformu’nun organizasyonu ve gündemiyle ilgili önerilerini sıraladı. KTMM temsilcileri, ABD’nin Rus saldırganlığına karşı Ukrayna’ya verdiği destek ve Rusya’nın Kırım’ı ilhak girişimlerini tanımama konusundaki kararlı tutumundan dolayı ABD Başkanı Joe Biden’a şükranlarını ifade etti.

Toplantının sonunda taraflar ileride de düzenli toplantılar ve istişareler yapma konusunda anlaştılar.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.