Kırım Tatar liderler, AB'nin yeni Ukrayna Büyükelçisi ile işgal altındaki Kırım'ı konuştu

24 Ocak 2020, 18:26

Altı ay önce Estonya Dışişleri Bakan Yardımcısı olan bugün ise Avrupa Birliği’nin (AB) yeni Ukrayna Büyükelçisi Matti Maasikas, Kırım Tatar liderlerle görüştü. Toplantıya Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ve KTMM üyeleri Eskender Bariyev ile Rıza Şevkiyev katıldı.

Büyükelçi Maasikas, özellikle Kırım’daki durumu merak ettiğini belirterek Kırım Tatarlarının hem işgal altındaki Kırım’da  hem de Ukrayna anakarasındaki durumları ile ilgilendi ve Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya nasıl yardım edebileceğini sordu.

TARİHİ TRAJEDİLERİN ORTAKLIĞI VURGUSU

Ayrıca her iki halkın, Estonların ve Kırım Tatarlarının trajik tarihlerinin ortaklığına da dikkat çekti.

Büyükelçi Maasikas konuyla ilgili olarak, “Estonya halkı da sürgün edilmiştir, ancak bütün bir halkın sürgün edilmesiyle karşılaştırılamaz. (Görüşmemizde) Önemli olan Kırım Tatarlarının liderleriyle görüşmek, işgal altındaki yarımadadaki durumu öğrenmek ve halihazırda yürürlükte olan veya  güçlendirilmesi gereken uluslararası eylemler ile yaptırımları tartışmaktı” diye konuştu

KTMM Başkanı Çubarov, toplantıda Meclis’in işgal koşullarındaki çalışmaları ve faaliyetlerinin Rus yetkilileri tarafından yasaklanması hakkında bilgi verdi. Ayrıca, 2017 yılında BM (Birleşmiş Milletler) Uluslararası Adalet Divanının geçici bir kararla bu yasağı yasa dışı olarak tanıttığı ve Rusya’nın iptal etmesine hükmettiğini, ancak işgalci Rusya’nın mahkemesinin bu hükmü görmezden geldiğini hatırlattı.

Toplantıda bunun dışında Ukrayna’ya ait Kırım yarımadasının işgalinin altı yıldır sürdüğü vurgulandı ve bu olayın hem Kırım’ın yerli halkı için hem de her sene sayısı artan Kırımlı göçmenler için büyük sorunlara neden olduğu belirtildi. Özellikle, Kremlin’in Sovyetler Birliği’nin zamanında yaptığı gibi, yerli halkı işgal gücüne uymadığı için Kırım Tatarlarını kovma politikasını sürdürdüğü ifade edildi.

Kırım Tatar liderler
Kırım Tatarları
Kırımoğlu
Matti Maasikas
Ukrayna