Kırım Tatar kökenli genç piyanist Korkmaz Can Sağlam, Vendome Prize Piyano yarışmasının halk jürisi ödülünü kazandı

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
30 Kasım 2021, 11:36
Mehmet Berk Yaltırık
30 Kasım 2021, 11:36

Kırım Tatar kökenli genç piyanist Korkmaz Can Sağlam, Vendome Prize Piyano yarışmasının halk jürisi ödülünü kazandı. Genç piyanistin yarışma jürisi tarafından ilk üçe seçildiği öğrenildi.

Vendome Prize Piyano yarışmasının halk jürisi ödülünü kazanan Kırım Tatar kökenli genç piyanist Korkmaz Can Sağlam, yarışma jürisi tarafından ilk üçe seçildi. Genç piyanist böylece yarışmanın finaline kalmış oldu.

Sağlam’ı finale taşıyan performansı yarışmanın Youtube sayfasında bu bağlantı üzerinden seyredebilirsiniz.

KORKMAZ CAN SAĞLAM KİMDİR?

Romanya’dan gelen Kırım Tatarlarından eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Korkmaz Haktanır’ın torunu olan Korkmaz Can Sağlam, piyano eğitimine 6 yaşında başladı. 7 yaşında Bilkent üniversitesi müzik ve bale ilkokuluna kabul edildikten sonra Gamze Kırtıl ile çalışmaya başladı. Sevda Cenap And müzik vakfı ve özel sponsorlardan burslar alan Korkmaz, ilk resitalini 11 yaşında verdi.

Daha sonra 2018 yılında TÜPRAŞ’ın maddi desteğiyle Güher & Süher Pekinel tarafından oluşturulan ve mentorluğu yapılan “dünya sahnelerinde genç müzisyenler” projesine bursiyer olarak kabul edilen genç Kırım Tatar piyanist, Pavel Gililov, Boris Berman, İlya İtin, Michel Beroff ve Jean-Francois Heisser gibi sanatçıların ustalık sınıflarında çalma imkanı buldu. Ayrıca Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Antalya Piyano Festivali ve Bellapais Müzik Festivali gibi festivallerde de sahne aldı. Türkiye genelinde de konserler veren Korkmaz Can Sağlam, Avrupa’da da; Belçika, İtalya ve Fransa’da konserlere katılarak aktif oda müziği performansları sergiledi. Beşlisi ile Bilkent Oda Müziği Günleri’nde ve diğer birçok mekanda sahne almayı sürdürüyor.

Korkmaz Can Sağlam, Bilkent Üniversitesi Müzik Ve Gösteri Sanatları Lisesi’nde Gamze Kırtıl ile eğitim gördükten sonra, şimdi Cleveland Müzik Enstitüsü’nde Antonio Pompa-Baldi ve Sergei Babayan ile eğitim görmektedir. Korkmaz Can Sağlam, Juilliard Okulu’nda Sergei Babayan ile çalışmalarına devam etmektedir.