Kırım Tatar Kaynak Merkezinden, "Kırım Tatarları: Hayatta Kalma Mücadelesi" adlı kısa film

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Şubat 2021, 13:53
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Şubat 2021, 13:53

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Kırım’ın işgalini ve Rusya’nın, yerli halkın temsilcilerine yönelik uyguladığı sistematik baskıyı konu edinen bir kısa film hazırladı. Aynı zamanda 2014 olaylarından bahsedilen, “Kırım Tatarları: Hayatta Kalma Mücadelesi” adlı kısa filmde, Kırım Tatar halkının yanı sıra işgal altındaki yarımadadaki insan hakları ihlalleri konu edildi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi (Crimean Tatar Resource Center) 26 Şubat 2021 tarihinde Kırım’ın işgalinin 7’inci yıl dönümünde, Kırım Tatar halkının vatanlarında yaşama hakkı için verdiği mücadeleyi anlatan “Kırım Tatarları: Hayatta Kalma Mücadelesi” adlı kısa filmi izlenime sundu. Kırım Tatarları Meclisi Hukuk ve Dışişleri Daire Başkanı ve Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, filme ilişkin bugün yayımladığı duyurusunda, “Bu filmde tüm uluslararası toplumun dikkatini; Kırım’ın işgali sorununa, konumu için işgalcinin elinde acı çekmeye devam eden insanların sorunlarına bir kez daha çekmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

26 Şubat 2014’te on binlerce Kırım Tatarı, Ukraynalı ve diğer milletlerden Kırım sakinleri, Kırım Tatarları Meclisinin çağrısına yanıt olarak Kırım Özerk Cumhuriyeti Ukrayna Yüksek Şurasına (Verkhovna Rada) geldi. KTMM, Rusya yanlısı milletvekillerinin Kırım’ın Ukrayna ile bağlantısının kesilmesi konusunda anayasaya aykırı kararlar almasına izin vermedi.

O gün, Kırım sivil toplumu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü barışçıl ve yasal bir şekilde savundu, Rusya’nın ve Kırım’daki ajanlarının, Kırım’ın Rusya’ya sözde “gönüllü geçişi” için olağanüstü bir oturum yapmalarına izin vermedi.

Maalesef, yarımada sakinlerinin yoğun katılımlı şiddetsiz direnişi, Kırım’ın 7 yıldır devam eden geçici işgalini engelleyemedi. Ukrayna devletine sadık kalan Kırım Tatar halkı, Kırım yerli halkı, yüzbinlerce Ukraynalı ve diğer milletlerden sakinler Rus işgalcilerin rehineleri olarak kalmaya devam ediyor.

FİLMİN KONUSU

Kırım Tatar Kaynak Merkezi’nin söz konusu kısa filminde, 2014 olaylarını, Kırım’ın yasadışı işgalini, yerli Kırım Tatar halkına yönelik sistematik baskıları anlatılıyor. Diğer yandan, Rusya’ya teslim olmayan nüfusun gözünü korkutmanın bir yöntemi olarak; günden güne artarak uygulanmaya devam eden kitlesel aramalar, tutuklamalar, yasadışı yargılamalara dikkat çekiliyor.

FİLME KONU OLAN BAŞLICA SORUNLAR

Filmin konusu olarak öne çıkan başlıca sorunların başlıkları şöyle:

  • Kırım Tatarcası ve Ukrayna dillerinin çalışmasının engellenmesi,
  • Kırım’da ifade özgürlüğünün olmaması ve yerli etnik medya kuruluşlarının kapatılması,
  • Yarımadanın askeri bir dayanağa dönüşmesi,
  • Yerli halkın temsili organının (Kırım Tatar Millî Meclisi) yasaklanması,
  • Rusya’nın yetkili uluslararası kuruluşların kararları ve kararları konusundaki cehaleti.