Kırım Tatar Kaynak Merkezi: Kırımlı siyasi tutukluların sayısı 106’ya ulaştı

16 Ağustos 2019, 12:08

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rus baskı mekanizmasının alıkoyduğu Kırımlı siyasi tutukluların sayısının 106’ya ulaştığını duyurdu.

Kırım’ı işgal ettikten sonra Rusya Federasyonu yarımadada sistematik baskılar uygulamaya başladı. Aramalar, tutuklamalar, sorgular ve gözaltına alma vakaları işgal altındaki bölge için sıradan bir hal aldı. Kırım’da siyasi veya dini görüşlerini ifade eden insanlara onlarca dava açıldı. Siyasi motivasyonlu davalarda özgürlüklerinden yoksun bırakılan insan sayısı ise artmaya devam ediyor.


Kırım Tatar Kaynak Merkezine göre bugüne kadar işgal altındaki Kırım ve Rusya Federasyonu’nda 94 kişi gözaltında tutuluyor. Bunlardan 41’i cezalara çarpıtılmış olup Kırım ve Rusya’nın hapishanelerinde bulunuyor. Ayrıca, 12 kişi ile ilgili şartlı gözaltı kararı alındığı da biliniyor. Tüm bu veriler ışığında toplamda 106 siyasi tutuklunun cezalandırıldığı görülüyor. Kaynak merkezi bu bilgilere ek olarak Moskova’da yasa dışı şekilde alıkonulan 24 Ukraynalı denizciyi de hatırlattı.

Daha önce Rus yönetimi, Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Eskender Bariyev ve ATR kanalının sunucu ve muhabiri Gülsüm Halilova hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkararak uluslararası arama listesine eklemişti.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı