Kırım Tatar Kaynak Merkezi: İşgal edilen Kırım’da 6 ayda 150 tutuklama, 52 sorgulama ve 23 arama yapıldı

15 Temmuz 2020, 21:19

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, 2020 yılının ilk yarısında işgal edilen Kırım’da işgalci Rusya tarafından işlenen insan hakları ihlallerini raporladı. Rapora göre, 2020 yılının ilk 6 ayında Rusya tarafından işgal edilen yarımadada, 23 arama ve 48 alıkonulma vakası yaşandı. 

Bu süre zarfında Rus kolluk kuvvetleri, Kırım idari sınırından geçen insanlar, siyasi tutsakların akrabaları, din adamları ve Kırım Tatar aktivistleri dahil olmak üzere toplamda 52 adet sorgulama gerçekleştirdi. İşgalci makamlar, 150 tutuklama kararı çıkardı ve bunlardan 28’i yeniden tutuklama, 122’si de tutukluluk süresinin uzatılması kararı olarak kayıtlara geçti. Bahsi geçen dönemde, insan hakları aktivistleri, işgal edilen yarımadada 231 yasal süreç hakkının ihlali fiilinin işlendiğini raporladı. Ayrıca, 27 siyasi tutsağın yasa dışı olarak başka bir yere sevk edildiği öğrenildi. 

ESKENDER BARİYEV: 2020 YILININ İLK YARISINDA KIRIM’DA 16 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Öte yandan, Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, 2020 yılının ilk altı ayına ait raporu yorumladı. Eskender Bariyev, yarımadada yapılan 23 aramadan 13’ünün Kırım Tatarlarının evlerinde düzenlendiğini kaydetti. 2019 yılının aynı döneminde Kırım’da 73 arama düzenlenmişti. İnsan hakları aktivistleri, arama vakalarının azalmasının, koronavirüs salgını ve karantina tedbirleri ile bağlantılı olduğu ihtimalini dile getirdi. 

Yarımadadaki alıkonulmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Bariyev, “2020 yılının ilk yarısında işgal edilen Kırım’da 16 Kırım Tatarı alıkonuldu. Alıkonulmaların çoğu aramalardan sonra yapıldı. Çoğunlukla insanlar, Ukrayna için casusluk yapmakla, kamuya açık şekilde terör faaliyetlerine çağrıda bulunmakla ve Rusya’da yasaklanan Hizb-ut Tahrir ve Yehova’nın Şahitleri dini örgütlerinin faaliyetlerine katılmakla suçlandı.” dedi.

Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, Kırım Tatar aktivist, eski siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında sözde mahkemenin aldığı kararı devam ettirdiğini bildirdi.


Kırım Tatar Kaynak Merkezi
Kırım Tatarlarına baskı
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: