Kırım Tatar Kaynak Merkezi: Bir yılda işgal altındaki Kırım’da 300’den fazla kişi alıkonuldu

Haberler
Elvina Khalilova
24 Ocak 2020, 12:38
Eskender Bariyev, Kırım Tatar Kaynak Merkezi
Elvina Khalilova
24 Ocak 2020, 12:38

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, 2019 yılında işgal edilen Kırım’da insan hakları ihlalleri konusunda rapor hazırladı. Buna göre, geçen sene Rusya tarafından işgal edilen yarımadada, 300’den fazla alıkonulma ve 150’den fazla gözaltı vakası yaşandı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezinin Başkanı Eskender Bariyev ve iletişim müdürü Elvir Sagirman tarafından 22 Ocak 2020 tarihinde sunulan raporda, “2019 yılında Kırım Tatar kaynak merkezi işgal edilen Kırım’da 86 arama, 157 gözaltına alınma, 194 sorgulama, 335 alıkonulma gerçekleştirildiğini kaydetti. Ayrıca, 578 kişinin adaletli mahkeme hakkı ihlal edilmesi, 90 kişiye fizik ve psikolojik baskı uygulanması, hakkında bildirildi.” deniliyor. 

Bariyev’e göre, bu gibi bilgiler uluslararası meydanlarda Kırımlıların haklarını savunmaya yardım ediyor. Vatandaşların haklarını savunmaları gerektiğini belirten Bariyev, şöyle konuştu:

“Kırım’da olanlar, insan haklarını ihlalleri ve bizim bu konuda yaptığımız raporlar çok önemlidir. Böylece, tüm bu bilgileri uluslararası örgütlere takdim edebiliyoruz. Buna göre, uygun bir reaksiyon olması gerekiyor. Başka çaremiz yoktur, vatandaşlarımızın haklarını savunmalıyız.”

Bariyev, ek olarak, aktivistler, eğitim, kültür, din ve askeri alanlarda ihlallerin arttığını kaydetti.