Kırım Tatar iş adamlarının esareti uzatıldı

Haberler
Ömer Kaya
21 Mart 2019, 10:14
Ömer Kaya
21 Mart 2019, 10:14

Kırım Tatar iş adamı Resul Velilâyev ve “KrımOpt” şirketi Müdürü Ali Bariyev’in tutukluluk süreleri 1 ay uzatıldı.

Moskova’nın Basmannıy Bölge Mahkemesi, Lefortovo tutukevinde tutulan Kırım Tatar iş adamı, hayırsever Resul Velilâyev ve “KrımOpt” şirketi Müdürü Ali Bariyev’in tutukluluk sürelerini 1 ay daha uzattı.

Kırım Dayanışması grubunun bildirdiğine göre,  20 Mart tarihinde yapılan duruşma sırasında Velilayev ve Bariyev’in tutukluluk süreleri 25 Nisan 2019 tarihine kadar uzatıldı.

İŞGALCİLER KIRIM TATARLARINA ZULMETMEYE DEVAM EDİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Karasupazar şehrinde 26 Nisan 2018 tarihinde işgalciler Kırım Tatar iş adamı, hayırsever ve Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Ali Bariyev, Asan Bariyev, Remzi Veliâyev, Resul Velilâyev, Ekrem Velilâyev, Zera Velilâyeva ve onların ayrı evlerde oturan yetişkin çocuklarının evlerinde arama düzenledi. Bunun yanı sıra Velilâyev kardeşlere ait “KrımOpt” şirketinin diğer bölgelerdeki ofislerinde ve mağazalarında da aramalar yapılmıştı.

Aramadan sonra “KrımOpt” şirketi Müdürü Ali Bariyev FSB tarafından gözaltına alındı ve bilinmeyen bir yere, Resul Velilâyev ise de aramadan sonra Akmescit’teki sözde Soruşturma Komitesinin ofisine götürülmüştü. Arama sırasında ayrıca Rüstem Velilâyev’in (Resul Velilâyev’in oğlu) ve Zera Velilâyeva’nın (Resul Velilâyev’in kardeşi) gözaltına alınmışlardı ve daha sonra serbest bırakılmışlardı.

Resul Velilâyev ile Ali Bariyev baskından hemen sonra alıkonularak, aynı gece Moskova’daki Lefortovo hapishanesine gönderilmişti. İki Kırım Tatarı hakkında Rusya Ceza Kanununun 238. Maddesi 2. Fıkrası uyarınca (Güvenlik taleplerini karşılamayan malların, ürünlerin, işlerin veya hizmetlerin üretimi, depolanması, taşınması veya satışı) tutuklama kararı alınmıştı.