Kırım Tatar halkının temsilcileri, Birleşik Krallık’ın Ukrayna Büyükelçisi ile görüştü

24 Haziran 2020, 16:16

Kırım Tatar halkının temsilcileri, Birleşik Krallık’ın Ukrayna Büyükelçisi Melinda Simmons ile bir araya geldi. Görüşmede, Kırım’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve Kırım Tatar halkının mevcut durumu müzakere edildi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, 24 Haziran 2020 tarihinde Birleşik Krallık’ın Ukrayna Büyükelçisi Melinda Simmons ile bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Sosyal medya hesabından açıklama yapan KTMM Başkanı Refat Çubarov, Birleşik Krallık’ın Ukrayna Büyükelçiliği binasında düzenlenen görüşmede; Kırım Tatar halkının mevcut durumu ve işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerinin ele alındığını aktardı. Yapılan açıklamada, Kırımoğlu, Çubarov ve Umerov’un işgal edilen Kırım’da yaşanan olayları detaylı bir şekilde analiz ederek, büyükelçinin dikkatini Rus işgalinin yıkıcı etkilerine çektiği ifade edildi.

BÜYÜKELÇİYE KIRIM TATAR BAYRAĞI HEDİYE EDİLDİ

Ayrıca, görüşmede, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tekrar sağlama çabaları için uluslararası örgütlerin iş birliği yapması konusu da müzakere edildi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Bayrak Günü’nden iki gün önce düzenlenen görüşmenin sonunda Kırım Tatar halkının temsilcilerinin, Büyükelçi Melinda Simmons’a Kırım Tatar bayrağı hediye ettiğini bildirdi.


Birleşik Krallık
Kırım Tatarları
KTMM
Bunlara da bakın: