Kırım Tatar gençler arasında fikir alışverişi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mayıs 2019, 14:24
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mayıs 2019, 14:24

Ankara’da dokuzuncu kez toplanan Kırım Tatar Gençlik Kurultayı (Qırımtatar Yaşlıq Qurultayı) çalışmalara başladı. Farklı ülkelerden Kırım Tatar gençleri bir araya gelerek tanıştılar ve fikir alışverişinde bulundular.

Kırım Tatar gençleri bir araya getiren kurultayda, 22 Mayıs 2019 tarihli oturumda gençler tarafından sunulacak ve tartışılacak projeler gündeme getirildi. Ayrıca siyasetçi, gazeteci ve tanınmış aktivistlerce konuşmalar gerçekleştirildi.

KTMM Üyesi Eskender Bariyev

BARİYEV’DEN GENÇLİĞİN FAALİYETLERİNİN ÖNEMİNE VURGU

Programda konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev, konuşmasında Kırım Tatarlarının tarihine değinerek çeşitli zorluklarla rağmen ayakta kalmaya devam ettiklerini hatırlattı. Gençlerin geleceğin teminatı olduğunu vurgulayan Bariyev, Kırım’daki işgalci yönetimin baskılarını da konuşmasında önemle vurguladı. Ayrıca Bariyev, gençlerin faaliyetlerinin önemine de dikkat çekti.

ALİYEV’DEN “KIRIM EVİ”NİN ÇALIŞMALARI

“Kırım Evi” program direktörü Alim Aliyev, konuşmasında Kırım Evi’nin çalışmalarından ve faaliyetlerinden bahsetti. “Aktivistlerle beraber çalışacağız” diyen Aliyev işgalci Rusya yönetimince siyasi tutuklu olanların ailelerine destek hususuna dikkat çekerek Ukrayna’nın yanlarında olduğunu gösterdiklerini ifade etti.

“Biz geleneksel sanatları modern sanatlara bağlamaya çalışıyoruz” diyen Aliyev, Kırım Tatarlarının kültürel zenginliklerini vurgulayarak, başka halkların Kırım Tatar kültürünü anlamaları için çalıştıklarını ifade etti.

Projeleri çerçevesinde modern Kırım Tatar edebiyatını geliştirmekten, hem Latin hem Kiril alfabesiyle yazılmış kitapların hazırlanması hususunu dile getiren Aliyev,
Latin alfabesine geçiş sürecine de değindi.

SAVA: RUS PROPAGANDASI İŞGALDEN SONRA HIZ KAZANDI

Konuşmacılardan Kırım Türkleri Derneği üyesi Serkan Sava, Kırım davasına nasıl katıldığını anlattı ve bugünün Kırım’ında ne yapılması gerektiğine değindi. Rus propaganda gücüne değinerek işgalden sonra hız kazandığına dikkat çeken Sava, Rusya’nın yakınındaki küçük ülkelerin tehlikenin farkına varabildiğini Avrupa’nın ise henüz fark edemediğini ifade etti. Bu propagandaya karşı insanları en çok uyandırması gerekenlerin salondakiler olduğunu söyleyen Sava,
algı yönetimine karşı uyanık olma, enformasyon savaşı
Rus troller ve internet faaliyetleri hususlarına değindi.

“ETRAFI UYANDIRMAK BİZE DÜŞÜYOR”

Rusya’nın bir suç işleyince örtbas etme taktiğinden bahseden Sava, Rus propagandasının Türkiye’deki etkisini ve ne Ukrayna ne Rusya söylemine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. “Tarihe tutunma kuvvetimiz zayıflıyor” diyen Sava, dernek ziyaretlerinin ve bağlılıkların artması gerektiğini belirterek, sosyal medyada Kırım’la ilgili paylaşım ve beğenilerin daha az olması meselesinden de bahsetti.

GÜNÜMÜZDE KIRIM’DAN UKRAYNA’NIN ANA KISMINA GÖÇ SÜRECİ

KırımSos’un kurucusu Tamile Taşeyeva, Kırım Tatar gençlere kuruluşun yardım faaliyetlerini ve kendisinin Euromeydan olaylarına iştirakinden başlayarak yaşadıklarını anlattı.

O dönem (2014) aktivistlere tıbbi yardımda bulunduğunu söyleyen Taşeyeva, sosyal medyada özellikle Facebook’taki atılımını ve takipçilerinin artışını, Kırım Tatar gazetecilerle yaptıkları röportajı aktardı.

“Kırım’dan Ukrayna’ya göçen insanlarla çalışmaya başladık, bu insanlar (göç edenler ve Ukraynadakiler) arasında bir bağ kuruyorduk” diyerek insanların yaşam şartları müsait olmadığı halde Kırım’dan gelen iç sığınmacılara kucak açtığını ifade eden Taşeyeva, Birleşmiş Milletler’le (BM) yaptıkları çalışmalara da değindi.

MEDYA SEKTÖRÜ VE ZORLUKLAR

UA Kırım’ın baş yapımcısı gazeteci Osman Paşayev, medya sektöründe çalışmasını ve yaşadıkları zorlukları gençlere aktardı.

Gençlerin dikkatini çekebilmek ve meseleleri gündeme getirme çabalarından da bahseden Paşayev, özellikle okuma ve kültür eksikliklerine değindi.

Popüler kitapların Kırım Tatarcaya çevrilmesinin kültürde sebep olabileceği hareketlilikten bahsederek dili korumada bunun önemli rol oynayabileceğini söyledi.

BARİYEVA: “AVRUPA MAHKEMELERİNE BAŞVURMAK İÇİN FİKİRLERİNİZ VARSA YARDIMA HAZIRIZ”

Kırım Tatar Kaynak Merkezi idarecisi Zarema Bariyeva,
Kırım Tatar halkının inisiyatiflerini desteklemenin önemini vurgulayarak insan hakları çalışmaları ile sürgün tanıklıklarını aktardıklarını ifade etti.

“Avrupa Mahkemelerine başvurmak için fikirleriniz varsa yardıma hazırız” diyen Bariyeva, gençlere yönelik çalışmalar için oluşturulacak özgürlük kamplarından da bahsetti.

KIRIM MESELESİNİN KATMANLARI

Son konuşmacı Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) analisti Turgut Kerem Tuncel, kırım meselesinin farkll boyut ve katmanları (insani, ulusal, hukuki, siyasi, askeri, jeopolitik, uluslararası) üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Tuncel, Kırım’ın işgali çerçevesinde Rusya, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerle gerilimleri anlattı.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN ZİYARET

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov da, devam eden Kırım Tatar Gençlik Kurultayını ziyaret ederek gençlere seslendi.

“Çalışmalarınız hayırlı olsun. Burada farklı konuşmalar oldu, farklı projeler etrafında tartışmalar oldu. İnşallah sizlere uygun ve faydalı olan kararlar verirsiniz.” diyen KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Çubarov, gençlerin fikirlerinin önemini vurguladı. Ayrıca Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun selamlarını iletti.


KTMM ve DKTK Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov

Kırım Tatarlarının geçmişteki sıkıntılarına değinen Çubarov,
bugün de durumun rahat olmadığını, modern zaman fırsatlarını, yenilikleri gençlerden başka bilen kimselerin olmadığını hatırlattı.

Gençlerin yeni teknolojileri Kırım Tatar dilini muhafaza etmek, öğretmek için kullanması gerektiğini vurgulayan Çubarov, “Yetenekli kişilere yardımcı oluyoruz” dedi.

Çubarov bu çerçevede, “Milletimizin içinde çok istidatlı yetenekli gençlerimiz var. Onları hem kendi toplumumuza hem diğer toplumlara bildirmek göstermek ve bunların etrafında daha yüksek potansiyelli gençlerimizi böyle işlere, aktif işlere sevk etmek” vurgusunda bulundu.


KALKAY: “ÇOK İŞ YAPMAMIZ GEREKİYOR”

KTMM Başkanı Refat Çubarov’un ardında konuşma gerçekleştiren Kırım Derneği eski Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Çubarov’a dile getirdiği hususiyetler için teşekkür etti.

Çubarov’un mevcut durumu gayet iyi özetlediğini ifade eden Kalkay, “Evet bizlere çok büyük işler düşüyor. Çok iş yapmamız gerekiyor ama bunun yanında çevremize de duyurmamız gerekiyor. Biliyorsunuz 18 Mayıs 1944 sürgününün yıl dönümünü geçirdik. Bu sürgünle ilgili pek çok istatistiki rakamlar söylendi. Biliyorsunuz bizim halkımızda çeşitli çalışmalar yapanlar var. Ancak sürgünlükte, soykırımda hayatını kaybedenlerle ilgili istatistiklerin Kırım Tatarlarının kendilerinin tutmalarını gerekiyor.” dedi. Kalkay, bunları yapmadıkları takdirde başkalarının çeşitli uydurma rakamlar söyleyebileceklerini söyledi. Daha sonra, “Kurultayınız hayırlı olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı.

EMEL DERGİSİNİN KAPAKLARI SERGİLENDİ

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay ile
yönetmen Neşe Sarısoy Karatay, gençlik kurultayını ziyaret etti.

Zafer Karatay beraberinde ilk sayıdan itibaren Emel dergisinin kapaklarından oluşan fotoğraflar getirdi. Emel dergisi kapakları kurultay salonunun girişinde sergilendi.

GENÇ KIRIM TATAR YÖNETMENLERİN KISA FİLMLERİ SERGİLENDİ

Kurultayın ikinci günü akşam saatlerinde genç Kırım Tatar yönetmenlerin filmleri gösterildi.

Rüstem Muratov’un “Baba”, Nariman Aliyev’in “Tan Atanda Kaymak” (Şafak Vaktinde Dönmek), Ahmedi-Ernes Sarıhalil’in “Mıhlar” (Çiviler), Ediye Kataman’ın “Tan Kızarğanda” (Tan Kızardığında) ve Cemil Alhaov’un “Minaret” (Minare) adlı filmleri kurultay katılımcılarınca beğeniyle izlendi.

“KORKU GECESİ”NDE SÖZLÜ KÜLTÜR YAŞATILDI

Korku-fantastik öykü yazarı, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Editörü/Köşe Yazarı, Mehmet Berk Yaltırık tarafından, kurultay katılımcılarına özel bir hikaye etkinliği gerçekleştirildi.

Yaltırık, farklı bölgelerden derlediği çeşitli korku hikayelerini katılımcılara anlattı.