Kırım Tatar gence 10 yıl hapis cezası: İşgalci mahkeme, temyizi reddetti

17 Ekim 2019, 16:45

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Noman Çelebicihan Taburuna mensup olmaktan suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatarı Dilaver Gafarov’un temyiz dilekçesini reddetti.

Bugün yapılan duruşmada, sözde Yüksek Mahkeme, önceki mahkemenin kararını onadı ve Gafarov hakkında alınan 10 yıl hapis cezasını değiştirmedi.

Ağustos 2019’da işgal edilen Kırım’ın sözde Kirovskiy Bölge Mahkemesi, Gafarov’u Rusya Ceza Kanununun 208. maddesinin 2. fıkrasını (federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir grubun üyesi olma) ihlal etmekten suçlu bularak ona 10 yıl hapis cezası vermişti.

DİLAVER GAFAROV’UN DAVASI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, 30 Ekim 2018 tarihinde sabah saatlerinde İslam Terek (Kirovskiy) bölgesindeki Jemçujına Krıma köyünde yaşayan bir Kırım Tatar ailenin evine baskın düzenledi. Saat 11.00 civarında sona eren arama sonucunda evdeki bilgisayar, tablet ve telefonlara el konuldu. Kırım Tatarı Dilâver Gafarov ise işgalciler tarafından tutuklandı.

Kırım Tatarı Dilâver Gafarov’un işgalciler tarafından güya Rusya Ceza Kanununun 208. maddesinin 2. fıkrasında (Federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir oluşuma katılım ve Rusya Federasyonu’nun çıkarlarına aykırı amaçlarla yabancı bir devletin topraklarında bu devletin yasaları tarafından öngörülmeyen silahlı bir oluşuma katılım) belirtilen suçu işlemekle suçlandığı bildirilmişti. Daha sonra sözde mahkeme Gafarov hakkında tutuklama kararı almıştı.


Dilaver Gafarov
Kırım Tatarlarına baskı
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: