Kırım Tatar çocuk kanalı Lale'ye 3 milyon grivna verilecek

Haberler
Anife Bilal
05 Mayıs 2021, 17:52
Anife Bilal
05 Mayıs 2021, 17:52

Ukrayna devlet bütçesinden Lale Kırım Tatar çocuk televizyon kanalı için 3 milyon grivna ayrılacak. Lale, işgal altındaki Kırım Yarımadası’na Kırım Tatarca yayın yapan tek çocuk kanalı olma özelliğini taşıyor.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı basın servisinden bugün yapılan açıklamada, Kırım Tatar çocuk televizyon kanalı Lale için devlet bütçesinden 3 milyon grivna (904 bin TL) ayrılacağı bildirildi. Açıklamada, Kırım’da Kırım Tatarca bilgi ürününün oluşturulması ve yayılması için 30 Nisan 2021’de ihalenin başlatıldığı aktarılırken, “Ukrayna Radyo Televizyon Ulusal Konseyi’nin mektubuna göre, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar şehrine Kırım Tatar dilinde yayın yapan tek çocuk kanalı Lale. Bundan dolayı Lale ihaleyi kazanan kanal oldu.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIM TATAR MEDYA KURULUŞLARI, İŞGALCİ RUSYA TARAFINDAN ENGELLENİYOR!

Bilindiği gibi, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından aralarında Kırım Haber Ajansı’nın da olduğu birçok medya kuruluşu yarımadadaki faaliyetini durdurdu. ATR ve Lâle televizyon kanalları, Meydan ve Lider radyoları, Rusya Telekomünikasyon Kontrol İdaresi’ne (Roskomnadzor) birçok kez başvuruda bulunmalarına rağmen Rusya lisansı verilmemesi nedeniyle 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yayınlarını durdurmak zorunda kaldı. Roskomnadzor’un lisansını alamayan Kırım Haber Ajansı (QHA) da Kıyiv’e taşınmak zorunda kaldı.

Daha önce Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı kararı dolayısıyla ATR, Lale televizyon kanalları ve Radyo Meydan devletten mali destek alamadığını bildirilmişti. Bundan dolayı 1 Mart 2021 itibarıyla Radyo Meydan’ın işgal altındaki Kırım’a yayın yapmayı durdurduğunu açıklanmıştı.