Kırım Tatar Cemiyetinden madalya açıklaması

10 Kasım 2019, 14:47

Kıyiv (Kyiv) Kırım Tatar Cemiyeti tarafından “Kırım Tatar Milletine Hizmet Madalyası”na ilişkin açıklama yapıldı.

Cemiyetin Facebook hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“‘Kırım Tatar Millerine Hizmet’ madalyasıyla ödüllendirme mevzusuna dair bazı şahısların imalı isnatları ve tahriklerini göz önünde tutarak Kırım Tatar Cemiyeti aşağıdaki hususları beyan etmeye karar verdi.

1-Kırım Tatar Cemiyeti bağımsız teşkilattır, onun ileri gelenleri arasında Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve Kurultay delegeleri bulunmaktadır ve teşkilat kendi işini Ukrayna kanunları çerçevesinde (alıp vermektedir.) Cemiyet kendi kararlarında tamamen bağımsızdır, nizamnamesinde belgelenen görevlerini hayata geçirirken kendi kararlarını hiçbir kimseyle uygunlaştırmaz.

2-‘Kırım Tatar Milletine Hizmet’ madalyası Cemiyetin ödülüdür, buna göre madalyayla ödüllendirilecek kişilere dair kararlarını sadece Cemiyet kabul eder ve hiçbir hukuki ya da hususi şahıs cemiyetin kararlarına tesir edemez.

3-‘Kırım Tatar Milletine Hizmet’ madalyası şu özelliklere sahip kişilere takdim edilir: Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının haklarını iade etme ve onun kendi tarihi vatanı Kırım’da serbest yaşama hakkını koruma işine büyük payı olan cemaat erbapları, aktivistler ve hak savunucular. Ayrıca şunu kaydetmeli ki Kırım Tatarlarının tek bir millet olarak birleşmesinin gerektiği (bir) vakitte bazı insanların Kırım Tatar Cemiyetinin işine kışkırtma ve asılsız isnatlar ile girişmesi hiçbir surette kabul edilemeyecek bir vaziyetttir. Bazıları tarafından sergilenen şahsi dramalar ve dargınlıklar Kırım Tatar Milli Hareketinin menfaat ve maksatları dışında kalmalı ve zarar vermemelidir.”

QT/UA/EN/TR"Qırımtatar Milletine Hızmet" medalinen mukâfatlandırma mevzusına dair bazı şahıslarnıñ imalı isnatları ve…

Опубліковано Qırım Tatar Cemiyeti Вівторок, 5 листопада 2019 р.
Kırım Tatar Cemiyeti
Kırım Tatar Milletine Hizmet
Kırım Tatarları
madalya
Bunlara da bakın: