Kırım Tatar besteci Bekirov, caz müziğin dünyaca ünlü yıldızlarıyla aynı albümde

Haberler
Ömer Kaya
11 Aralık 2021, 14:44
Ömer Kaya
11 Aralık 2021, 14:44

Tanınmış Kırım Tatar besteci Usein Bekirov, ünlü caz müziği yıldızlarıyla birlikte “Hands” adlı albümde yer aldı.

Besteciler Birliği üyesi, Ukrayna’nın Onurlu Sanatçısı, aynı zamanda yapımcı Usein Bekirov, dünya caz müziğinin yıldızlarıyla birlikte kaydettiği “Hands” albümünü tanıttı.

Bekirov, efsanevi caz gitaristi Mike Stern, Fransız-Lübnanlı trompetçi İbrahim Maaluf, Fransız basçı Hadrian Feraud ve caz müziğinin diğer yıldızlarının iş birliğiyle hazırlanan albümün tanıtımını izleyicilere sundu. 

Bekirov, “Mike Stern’in katılımı bir müzisyen olarak benim için büyük bir onur ve mutluluk. Ben onun müziğiyle büyüdüm, hep onu dinledim, üzerinde çok analiz yaptım. Belki de bu yaptıklarımda ona karşı müzik anlayışımdaki manevi yakınlığımın tesiri olmuştur. Böylelikle kendisi projemizin bir parçası olmayı kabul etti” dedi.

ALBÜMÜN HAZIRLANMASI BİR YIL SÜRDÜ

Bekirov, ayrıca İbrahim Maaluf ile birlikte hazırlamış olduğu parçaların “Grammy” yarışması adaylığına gösterildiğini kaydetti. Albümün hazırlanmasının yaklaşık bir yıl sürdüğünün de altını çizdi.

USEİN BEKİROV KİMDİR?

Ukrayna’nın Onurlu Sanatçısı unvanına sahip olan Usein Bekirov, Kırım Tatar caz müzisyeni. O, etno caz (ethno jazz), etno füzyon, caz funk ve diğer tarzlarda çalıyor. Ayrıca “Ethnovation” ve “Oakmen” gruplarının yanı sıra kendi caz grubu ile sahne alıyor.