Kırım Tatar Bayrak Gününde Kıyiv’de yapılacak etkinlikler

Güncel
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 15:13
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 15:13

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Gününde yapılacak etkinliklerin listesi açıklandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerovi, Facebook sayfasında Kıyiv’de Kırım Tatar Bakrak Günün dolayısıyla yapılacak etkinlikleri duyurdu.

HANGİ SAATLER ARASINDA HANGİ ETKİNLİK OLACAK?

26 Haziran 2019 tarihinde Ukrayna’nın başkentinde şu etkinlikler düzenlenecek:

-15.00-18.00 Kıyiv Belediyesi binasında “Bayrakla Birleşenler-# LiberateСrimea” forumu yapılacak;

-17.30-18.30 Araç konvoyu etkinliği düzenlenecek. Araçlar İgor Sikorskiy Kıyiv Politeknik Enstütüsü önünde toplanarak başkentin merkezindeki Hreşçatık caddesine ilerleyecek;

-17.30-19.00 Bağımsızlık Meydanında çocuk resimleri yarışması yapılacak;

-18.30-19.00 40 metrelik dev Kırım Tatar bayrağıyla Hreşçatık caddesinde yürüyüş düzenlenecek;

-19.00-20.00 Bağımsızlık Meydanında miting yapılacak.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden önce yarımadada 26 Haziran’da Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle binlerce kişinin katılımı ile toplu etkinlikler, yarışmalar, spor yarışları düzenleniyordu. Son 4 yıl boyunca Kırım Tatar Bayrak Günü ana etkinlikleri Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) koordinasyonunda Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında düzenleniyor.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatarlarının milli bayrağı; Türklüğü temsil eden gök mavisi zemin üzerinde yer alan ve binlerce yıllardan beri çeşitli Türk boylarında da kullanılagelen üç dişli ve altın sarısı rengindeki Tarak Tamgadan oluşmaktadır.

1917 yılında kurulan, Kırım Demokratik Cumhuriyetinin de milli bayrağı olarak, Tarak Tamgalı Gökbayrak kullanılmıştır. Kırım Demokratik Cumhuriyetini ilan edecek olan ve 9 aralık 1917 tarihinde açılan I. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın açılış günü münasebetiyle, Kırım’ın bütün şehir, kasaba ve köylerindeki Türk-Tatar daireleri, evleri ve sokakları Tarak Tamgalı Gökbayrak’larla süslenmişti.

Tarak Tamga tarihte çeşitli Türk boylarında, özellikle Kırım’da görülmekte,  bugünkü hali ile Kırım Hanlığında ortaya çıkmaktadır. XV. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Kırım’ı ve onun kuzeyindeki geniş bozkırları içine alan kudretli müstakil bir devlet teşekkül etmiş oldu: Kırım Hanlığı’nın başşehri olan Bahçesaray’da bulunan Hansaray’ın bazı giriş kapıları ve duvarlarında da Tarak Tamga’lar görülmektedir. Tarak Tamga’daki üç dişin, Kırım Hanlığındaki üç gücü; tarağın orta dişini Han’ın, sağ dişini Kalgay’ın, sol dişini ise Nureddin’in temsil ettiği rivayet edilmektedir. Bir başka rivayette ise, Tarak Tamga’nın terazi şekli ile adaleti temsil ederek, Kırım Hanlığının adil olduğu anlatılmaktadır.

18 Mayıs 1944’teki büyük sürgünden sonra büyük mücadelelerle Vatan Kırım’a dönen Kırım Tatarları, Akmescit’te  74 yıl aradan sonra II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı toplamışlardır. 26 -30 Haziran 1991 tarihleri arasında toplanan II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda  Gökbayrak milli bayrak olarak Kurultay salonlarına asılmıştı. Kırım Tatar Milli Kurultay’ı  2010 yılında 26 Haziran tarihini Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak ilan etmiştir. 

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Günü’nün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisi’nin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.