Kırım Tatar Bayrak Günü arifesinde Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda dostluk toplantısı

Diaspora
qha muhabir
25 Haziran 2022, 12:54
qha muhabir
25 Haziran 2022, 12:54

Kırım Tatar Bayrak Günü öncesinde, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda dostluk toplantısı düzenlendi. Toplantıya İstanbul’da faaliyet gösteren Kırım Tatar ve Ukrain STK’larının başkanları ve temsilcileri katıldı.

26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü öncesinde, 24 Haziran 2022 tarihinde Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos Roman Nedilskıy ve eşi Liudmyla Nedilskıy ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Gülnara Bekirova tarafından organize edilen dostluk toplantısı düzenlendi.

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nca, “İstanbul’da faaliyet gösteren Kırım Tatar ve Ukrayna STK’larının başkanlarını ve temsilcilerini diplomatik misyonumuzda ağırlamaktan mutluluk duyduk.” açıklamasıyla duyurulan etkinliğe; Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, TURKSİD Uluslararası İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Ertan Baştuhan ve eşi Nilay Hınçalır Baştuhan, Prof. Dr. Hayati Durmaz, Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden Ergun Sevimsoy, Ukrayna Dayanışma Derneği Başkanı Tetiana Fecan-Baştepe, Ukrayna Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Aliya Usenova, Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi’nden Alper Yavuzeser ve eşi Aysel Yavuzeser katıldı.

BAŞKONSOLOS NEDİLSKIY: KIRIM UKRAYNA’DIR, ONUN KURTULUŞU BİZİM NİHAİ HEDEFİMİZDİR

Etkinliğin başında Başkonsolos Roman Nedilskıy, Kırım’ın işgali meselesinin Ukrayna devletinin stratejik hedefi olduğunu kaydetti. Başkonsolos, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın yakın tarihli bir konuşmasını hatırlatarak, “(Zelenskıy) Ukrayna bayrağının yine Yalta ve Sudak’ın üzerinde, Canköy ve Kezlev’in üzerinde dalgalanacağını vurguladı. Ve Kırım’da değerli topraklara el koyan her Rus yetkili şunu hatırlasın: Burası onların barışa kavuşacakları topraklar değil.” dedi.

Nedilskıy ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın, Kırım Tatarlarıyla dayanışma içinde 2015 yılında binasının yanına mavi-sarı Ukrayna devlet bayrağının yanına bir Kırım Tatar bayrağı yerleştiren ilk merkezi yürütme organı haline geldiğini söyleyerek, “Her iki bayrağımız da gökyüzünü simgeleyen mavi renge sahiptir. Ukrayna ve Ukrayna’ya bağlı Kırım’ın üzerindeki gökyüzü barışçıl olacak! Birlikte kazanacağız!” diye kaydetti. Ayrıca günümüzde Kırım Tatarlarının tüm Ukrayna halkıyla yan yana anavatan Ukrayna’yı ırkçılardan koruduğunu da vurguladı.

Başkonsolos, Rusya’ya diplomatik baskının arttırılması ve Kırım’daki Rus işgal yönetimini Kırım Tatarlarına ve diğer Ukrayna vatandaşlarına yönelik insan hakları ihlallerine, geçici olarak işgal edilen Kırım’da zulme son vermeye zorlaması ve işgalcilerce yasadışı olarak gözaltına alınan ve tutuklanan tüm Kırım Tatarlarının serbest bırakılması için Ukrayna’nın uluslararası topluma sürekli olarak çağrıda bulunduğunu ifade etti. Konuşmasını, “Hepinizin görebildiği binamızdaki pankart, Ukrayna’nın topraklarının işgalini asla kabul etmeyeceğini gösteriyor. Kırım Ukrayna’dır, onun kurtuluşu bizim nihai hedefimizdir” sözleriyle bitirdi.

KTMM ÜYESİ BEKİROVA: İŞGALCİNİN ÖNÜNDE ASLA DİZ ÇÖKMEYECEK UKRAYNALILARIN VE KIRIM TATARLARININ KAZANACAĞINA EMİNİM

Etkinlikte Kırım Tatar Bayrak Günü hakkında konuşan KTMM üyesi Gülnara Bekirova, tarak tamgalı gök bayrağın nesillerce Kırım Tatarları için ulusal bir gurur olduğunu kaydetti. Bekirova, “İşgalcinin önünde asla diz çökmeyecek Ukraynalıların ve Kırım Tatarlarının kazanacağına eminim” dedi. Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Munavara Usenova ise “Halkımız yıkılmayacak!” ifadesinde bulundu.

TURKSİD Uluslararası İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Ertan Baştuhan, üç nesildir Türkiye’de yaşamakla birlikte anavatanları olan Kırım’ı unutmadıklarını ifade ederek, “Umarız yakın gelecekte Kırım Tatar bayrağının bayramını Kırım’da kutlayabileceğiz. Tüm eylemlerimizle Ukrayna’da barış mücadelesini destekliyoruz” dedi.

Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, dinleyicilere hitaben yaptığı konuşmada, Kırım’da okul ve camilerin açılması için yoğun çaba harcadıklarını söyledi. İçten, ayrıca Türkiye’deki birçok Kırım Tatarının onursal Ukraynalı statüsüne ilgi duyduğunu dile getirerek, bu onursal statünün alınmasının önemini vurguladı.

Ukrayna Dayanışma Derneği Başkanı Tetiana Fecan-Baştepe, İstanbul’daki Ukrayna toplumunun her zaman desteklendiğini ve Kırım Tatar STK’ları -özellikle 24 Şubat 2022’den yani Rusya’nın açtığı savaştan sonra paha biçilemez mükemmel bir işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

Görüşmede konuklar, Ukrayna yarımadası Kırım’daki Rus işgali nedeniyle Kıyiv’e taşınmak zorunda kalan Kırım Tatar çocukların ve Litvanyalı çocukların videolu selamlarını izleme fırsatı buldular.

Etkinlikten fotoğraflar:

(Fotoğraflar: Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu Facebook sayfası)

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesine ilişkin karar kabul edildi. Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.