Kırım Tatar bayrağının son durağı Ankara oldu

Haberler
Ömer Cihad Kaya
23 Haziran 2019, 19:50
Ömer Cihad Kaya
23 Haziran 2019, 19:50

Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyanın 28 ülkesini dolaşan Kırım Tatar bayrağının son durağı, Türkiye’nin başkenti Ankara oldu.

Kırım Tatar bayrağının, Türkiye’deki ilk iki durağı, 15 Haziran 2019 günü Antalya ve 22 Haziran 2019’da İstanbul olmuştu.

KIRIM TATAR BAYRAĞI, KIYİV’E DÖNMEDEN ÖNCEKİ SON DURAĞI OLAN ANKARA KALESİ’NDE

Tarihi Ankara Kalesi’nde gerçekleşen etkinlikte, dünyanın her yerindeki bayrak etkinliklerinde yapıldığı gibi; Kırım Tatar bayrağıyla birlikte Ukrayna Deniz Kuvvetleri bayrağı da açılarak, işgalci Rusya tarafından esir alınan 24 Ukraynalı denizciye destek verildi.

Kırım Tatar bayrağını Ankara’da karşılayan heyet içerisinde, Kırım Tatar ve Ukrain diaspora temsilcileri ile çok sayıda vatandaş yer aldı. Bayraklar Birleşenler- #LIBERATECRİMEA etkinliği kapsamında; Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı ve Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, DQTK Genel Sekreteri, Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Avukat Namık Kemal Bayar, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Derneği ve Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi üyesi Oya Deniz Çongar Şahin ve eski Kırım Derneği Sekreteri Ülkü Aksel de Kırım Tatar bayrağını imzaladı.

KIRIM TATAR BAYRAĞI, 26 HAZİRAN’DA KIYİV’DE OLACAK

Kırım Derneği Genel Merkezinin organizasyonuyla tarihi Ankara Kalesinde açılan bayrak, Kıyiv’e (Kiev) gönderilerek 26 Haziran 2019’da Kırım Tatar Bayrak Gününde de Kıyiv Bağımsızlık Meydanında dalgalanacak.

“KIRIM MUTLAK SERBEST OLACAK”

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Genel Sekreteri Avukat Namık Kemal Bayar, Bayrakla Birleşenler etkinliği kapsamında Ankara’ya gelen Kırım Tatar bayrağı hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Bayar, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu bayrak, Kırım’ın işgalini dünyanın gözleri önüne sermek ve Kırım’da yaşanan haksızlık ve hukuksuzlukları dünyaya anlatmak için son durak olarak, Kırım Tatar diasporasının en çok yaşadığı başkent Ankara’da. Bayrak, buradan sonra Kıyiv’e gidecek ve 26 haziran pazar günü Kırım Tatar Bayrak Günü’nde Kıyiv’de açılacak. Kırım Tatar halkının efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun imzasıyla başlayan bu etkinlik, Ankara’dan sonra Kıyiv’de son bulacak. Vatanımız Kırım’ın özgürlüğü için, bu gibi etkinlikler durmaksızın devam edecek. Mustafa Aga’nın imza atarken yazdığı gibi, ‘Kırım mutlak serbest olacak.’ Milletimize, vatanımıza hayırlı olsun, bu etkinlikte, bütün dünya çapında bize destek veren Ukrayna diasporasına da buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. 23 ülkeden sonra 24. ülke Türkiye’dir, Teşekkür ederiz. “

KIRIM TATAR BAYRAĞI DÜNYAYI DOLAŞTI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 12 Ekim 2018’de “Kırım Ukrayna’dır” isimli girişimin bir parçası olan “Kırım’ı Özgür Bırak”(#LIBERATECRIMEA) kampanyasının başladığı bildirilmişti.

Başkent Kıyiv’deki Borıspil havalimanında 17 Ekim 2018 tarihinde “Bayrakla Birleşenler-#LIBERATECRIMEA” eylemi çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e dönecek olan Kırım Tatar bayrağını Avustralya’ya gönderme etkinliği gerçekleştirilmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve  Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve  Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’den 17 Ekim 2018 günü yola çıkan Kırım Tatar bayrağı dünyanın 28 ülkesini; Avustralya, ABD, Kanada, Malezya, İrlanda, Büyük Britanya, Portekiz, İspanya, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Avusturya, Bulgaristan, İtalya, Tunus, Mısır, İsrail ve Türkiye’yi ziyaret etti. Dünya çapındaki etkinliğin son durağı Türkiye oldu. Türkiye’deki ilk durağı Antalya’nın ardından Kırım Tatar bayrağı önce İstanbul’da sonra da başkent Ankara’da dalgalandı.

Organizatörler, bu etkinlik çerçevesinde düzenlenen flaşmob eylemlerinin, Kırım’ın işgalden kurtarılması için çabaların birleştirilmesi, Kırımlarla dayanışma sergilenmesi, uluslararası topluma yarımadadaki insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verilmesi, ayrıca Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarının işgalden kurtarılması sürecinde Ukrain ve Kırım Tatar diasporası ile Batı ülkeleri vatandaşlarının birleştirilmesi bağlamında çok önemli olduğunu ifade ediyor.