Kırım Tatar bayrağı Varşova'da

Güncel
Ömer Cihad Kaya
28 Mart 2019, 11:12
Ömer Cihad Kaya
28 Mart 2019, 11:12

Kırım Tatar bayrağı, “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyası çerçevesinde dünyayı dolaşmaya devam ediyor. Kırım Tatar bayrağının bu kez durağı Polonya’nın başkenti Varşova oldu.

Varşova’daki #LiberateСrimea aktivistleri ve Ukrayna’nın Varşova Büyükelçiliği mensupları 9 aydır dünyayı dolaşan Kırım Tatar bayrağını imzaladılar.

Kırım Tatar Kaynak Merkezinden yapılan açıklamada, “Etkinliğe katılanlar, Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarlarına ve esir alınan Ukraynalı askerlere destek vererek bir kere daha Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu vurguladı.”  ifadeleri  kullanıldı.

KIRIM TATAR BAYRAĞI DÜNYAYI DOLAŞIYOR

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 12 Ekim’de, “Kırım Ukrayna’dır” isimli girişimin bir parçası olan “Kırım’ı Özgür Bırak”(#LIBERATECRIMEA) kampanyasının başladığı bildirilmişti.

Başkent Kıyiv’deki Borıspil havalimanında 17 Ekim tarihinde “Bayrakla Birleşenler-#LIBERATECRIMEA” eylemi çerçevesinde, 9 ay boyunca dünyayı gezecek ve Kırım Tatar Bayrak Günü olarak kaydedilen 26 Haziran 2019 tarihinde Kıyiv’e dönecek olan Kırım Tatar bayrağını Avustralya’ya gönderme etkinliği gerçekleştirilmişti.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Ukraynalılar Derneği Başkanı ve “Bayrakla Birleşenler-2018” eylemi koordinatörü olan Mıkola Krutsık, #LIBERATECRIMEA Kırım’ın işgalden kurtarılması için uluslararası dayanışma hareketinin gönüllüleri ile birlikte Kırım Tatar bayrağını Avustralya’daki Ukrayna Kozaklığı Koşovi Atamanı Petro Deryajnıy ve  Bağımsız Kozaklık temsilcisi Nova Babçenko’ya teslim etmişti.

#LIBERATECRIMEA, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması ve Ukrayna’nın bütünlüğünü destekleyen yeni uluslararası sivil bir hareket olarak biliniyor. Söz konusu hareket, uluslararası hukukun açık bir ihlali ve Şubat 2014’ten bu yana Kırım’da işlenen sayısız insan hakları ihlalinin temel sebebi olan Kırım’ın yasa dışı işgalinin durdurulması çağrısında bulunan sivil toplumun sesinin güçlendirilmesini amaçlıyor.